Webnoviny - Svet

Na Haiti prichádza prvá pomoc

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

WASHINGTON 14. januára (WEBNOVINY) – Na Haiti, ktoré postihlo zničujúce zemetrasenie, už dorazila prvá pomoc. Americké lietadlo s 30-členným tímom pristálo na letisku Port-au-Prince v stredu podvečer miestneho času. Jeho prvou úlohou bude zabezpečiť fungovanie letiska, čo je kľúčové pre ďalšie prúdenie humanitárnej pomoci do krajiny. Ďalšou ich úlohou bude zistiť a zhodnotiť situáciu v teréne. „Dráha je v poriadku, riadiaca veža však nemá komunikačnú kapacitu, aby riadila vzdušné operácie,“ cituje CNN veliteľa Južného Veliteľstva USA, generála Douglasa Frasera, ktorý má zabezpečiť prevádzku letiska. „Je to kľúčové pre medzinárodné humanitárne operácie,“ vyhlásil. Hlavná budova letiska je podľa neho poškodená zemetrasením, čo však nebude vadiť pri pristávaní lietadiel.

Na ceste do Haiti je ďalšia pomoc vrátane amerických vojenských lietadiel a lodí. Do oblasti mieri lietadlová loď USS Carl Vinson, na palube ktorej je 2000 príslušníkov námorníctva a helikoptéry. Pripravená na odchod na Haiti je aj americká nemocničná loď USNS Comfort, ktorá by mohla do postihnutej oblasti doraziť v pondelok. Na jej palube je 560 zdravotníkov vrátane lekárov.

Zatiaľ sa nevie ani o žiadnej významnej zahraničnej pomoci, ktorá by už na miesto dorazila. V postihnutej oblasti je aktívna len mimovládna organizácia Lekári bez hraníc a aktívni sú aj lekári a záchranári z Kuby, ktorá s Haiti susedí. Pomoc však sľúbilo mnoho krajín, pričom časť pomoci je už na ceste. Do Port-au-Prince sa už tiež dostali prví záchranári so psami, ktorí vyhľadávajú pod troskami ľudí.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM