Aktualizované ts Správy Regióny Zo Slovenska

FOTO: Po 225 rokoch sa na Hlavné námestie vrátili „cikajúci“ chlapci

Cikajúci chlapci sa z nádvoria Primaciálneho paláca vrátili na svoje pôvodné miesto, na Maximiliánovu fontánu na Hlavnom námestí.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Po 225 rokoch sa na Hlavné námestie vrátili „cikajúci“ chlapci
10
Galéria

Maximiliánova fontána prešla od svojho vzniku viacerými premenami. Najvýraznejšou z nich bola rekonštrukcia z roku 1794, kedy sochy cikajúcich chlapcov nahradili sochy s delfínmi, z ktorých striekala voda.

Už sa neskrývajú

Vtedajším Bratislavčanom sa totiž zdali sochy cikajúcich chlapcov poburujúce. Dnes je ale doba iná a cikajúci chlapci sa z nádvoria Primaciálneho paláca vrátili na svoje pôvodné miesto a z fontány po mesiacoch rekonštrukcie opäť strieka voda.

Maximiliánovu fontánu na Hlavnom námestí, známu aj ako Rolandova fontána, začalo hlavné mesto opravovať koncom minulého roka. Rekonštrukcia sa rozbehla na základe podnetu Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Cieľom obnovy bolo prinavrátenie jej pôvodného vzhľadu z roku 1572. Reštaurovanie a obnovu viedol Akad. soch. Vladimír Višváder.

„Reštaurátorské a rekonštrukčné práce na Maximiliánovej fontáne boli ukončené. Reštaurované boli všetky kubusy. Odstránený bol aj prstenec, ktorý na fontáne dotvorili v roku 2005. Namiesto neho boli vybudované schodíky na východnej a západnej strane, ktoré umožňujú lepší prístup k fontáne. A osadený bol aj pôvodný kubus s cikajúcimi chlapcami, ktorý opäť dotvára jedinečný vzhľad fontány z roku 1572,“ Bratislava24.sk informoval Peter Bubla, hovorca Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava.

Rekonštrukcia a reštaurovanie fontány stálo 178 788 eur.

Maximiliánova fontána v novom šate
10
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM