Webnoviny - Svet

Na horách po oteplení trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) – Ráno bolo na horách prevažne polooblačno až zamračené, na mnohých miestach hmla. Oproti nedeli sa mierne oteplilo.

Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od –8° C do 0° C. Fúkal slabý až čerstvý vietor prevažne severných smerov s rýchlosťou do 35 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo od poprašku do 2 cm nového snehu. Snehová pokrývka je rozložená nerovnomerne. Pôsobením vetra sa na záveterných svahoch a v žľaboch stále môžu nachádzať málo stabilné snehové dosky, vankúše a preveje väčších rozmerov, s výškou snehu aj viac ako 1 m.

Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej, vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, a to najmä na strmých svahoch s trávnatým alebo hladkým podkladom. V žľaboch, muldách a na strmých svahoch, kde je nafúkané väčšie množstvo nového snehu, sa môžu vyskytnúť splazy a malé spontánne lavíny. Tendencia lavínového nebezpečenstva: zotrvalá.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM