Eva Mikulová Správy Rôzne Zo Slovenska

Na jazere sa opäť plaví loď profesora Maršálka a likviduje sinice

Do vôd jazera už druhýkrát aplikujú špeciálny prípravok, ktorý je pre ľudí i životné prostredie absolútne neškodný, ale zato veľmi účinný proti siniciam.

Ilustračný obrázok k článku Na jazere sa opäť plaví loď profesora Maršálka a likviduje sinice
Zdroj: Mesto Košice

Mesto Košice v spolupráci s prof. Maršálkom ďalej pokračuje už v niekoľko rokov trvajúcej eliminácii nekvality vody v jazere a odstraňovaní siníc.

Tím pod vedením svetovo uznávaného vedca, profesora Blahoslava Maršálka, z Českej republiky, vyrazil na špeciálnom plavidle v pondelok 6. augusta na jazero a aplikuje tu prípravok s názvom Profi baktérie.

Kontrolný monitoring

V utorok 7. augusta ráno sa uskutoční kontrolný monitoring vody v jazere. Po prvý raz v tomto roku bola ekologicky nezávadná látka aplikovaná do jazera 22. júna. Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva urobili kontrolný odber vzoriek vody dňa 31. júla. Následné výsledky merania kvality vody ukázali podlimitné hodnoty koncentrácie cyanobaktérií , v množstve od 13 700 do 19 100 buniek na mililiter vody, a priehľadnosť vody od 40 do 50 cm. V jazere sa teda môžu Košičania bez obáv okúpať. RÚVZ však nikdy nič nenecháva na „náhodu", preto ďalšie vzorky vody odoberú hygienici aj na budúci týždeň v utorok, a porovnajú výsledky.

Napriek aplikovaniu prípravku do vody jazera, sa môžu prípadní návštevníci zdržiavať v pondelok nielen v priestoroch pláže, ale aj na brehu jazera. Odborníci zároveň ale upozornili, aby rybári v pondelok od 6.00 do 15.00 hod. nenahadzovali rybárske udice na vodnej ploche jazera, na čo má dohliadnuť rybárska stráž. V uvedenom čase bude na poriadok a rybárov dohliadať aj asistenčná hliadka príslušníkov košickej mestskej polície.

Na jazere sa dá kúpať

Do roku 2014 bola situácia ohľadom vody v jazere veľmi zlá, Košičania sa sťažovali, že je voda špinavá a zapácha. Hygienici nakoniec kvôli premnoženým siniciam zakázali kúpanie v jazere.

V marci 2015 urobili odborníci analýzy, ktoré odhalili desiatky miliónov buniek cyanobaktérií, v každom jednom mililitri sedimentov v jazere. Išlo o akúsi „zásobáreň" siníc na asi osemdesiat až sto rokov dopredu.

Zároveň, keďže nebolo jazero dlhé roky ošetrované, sa v jazerných usadeninách nachádzalo aj obrovské množstvo živín pre sinice. Mesto Košice sa vtedy rozhodlo jazero revitalizovať a vrátiť ho tak Košičanom ako obľúbené miesto oddychu, a vodných športov.

Prvé na Slovensku

Unikátnu metódu eliminácie siníc, ktorej autorom je práve Prof. B. Maršálek, vyskúšali Košice ako vôbec prvé mesto na Slovensku. Neinvazívna a ekologická metóda priniesla už po prvej aplikácii v roku 2015 badateľné výsledky. RÚVZ vtedy na základe nameraných hodnôt skonštatoval, že počet buniek cyanobaktérií na 1 ml vody klesol, pohybuje sa na dolnej hranici odporúčanej koncentrácie, a teda hlboko pod stanovenou medznou hodnotou. Vyhodnotil tak vodu v prírodnom kúpalisku „Plážové kúpalisko Jazero" za vhodnú na kúpanie bez obmedzení.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Najčítanejšie