Webnoviny - Svet

Na juhokórejskom šampionáte prejde každý atlét krvným testom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Na blížiacich sa XIII. majstrovstvách sveta v atletike v juhokórejskom Dägu (27. augusta – 4. septembra) bude platiť bezprecedentný antidopingový režim – každý jeden účastník prejde krvným testom.

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) začne všetky vzorky už od 18. augusta archivovať na kontrolnej stanici v dedine pre športovcov.

Priamo na mieste sa vykoná analýza v akreditovanom laboratóriu, ale tým sa celá procedúra neskončí. Odobratú krv znova preveria vo švajčiarskom Lausanne po skončení šampionátu.

„Myslím si, že odbery krvných vzoriek u všetkých atlétov sú správne, najmä ak sa každý rok objaví nejaká osemstovkárka s pozitívnym dopingovým testom. Preto iniciatívu IAAF schvaľujem,“ uviedla štvrtá z vlaňajších ME v atletike v behu na 800 m Lucia Klocová.

„Navyše, krvné testy sú z časového hľadiska jednoduchšie ako klasické. Je to otázka niekoľkých minút a neodoberá sa toľko krvi, aby to mohlo nejako negatívne ovplyvniť výkon športovca.“ Lucia Klocová absolvovala tento rok tri antidopingové kontroly, všetky boli mimosúťažné a zakaždým išlo o odber vzorky krvi. Počas atletických MS v Dägu sa prvý raz v histórii vyše 2000 vrcholových športovcov podrobí na jednom podujatí krvným testom za rovnakých podmienok.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM