Webnoviny - Svet

Na koralových útesoch je evolúcia najrýchlejšia

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Na koralových útesoch vzniká omnoho viac nových druhov než v iných ekosystémoch tropického mora. Tvrdia to nemeckí vedci z Humboldt-Universität v Berlíne, ktorí skúmali fosílne pozostatky staré až 540 miliónov rokov. Touto metódou sa pokúsili zistiť, aké je tempo evolúcie na koralových útesoch.

Z ich výsledkov, ktoré publikoval časopis Science, vyplýva, že nové druhy sa na koralových útesoch vyvíjajú až o 50 percent rýchlejšie než v iných morských ekosystémoch. Vedci hľadali medzi fosíliami najstaršie pozostatky rôznych skupín bentických organizmov a následne zisťovali, či sa dotyčné druhy vyvinuli na koralovom útese alebo mimo neho. V rámci projektu Paleobiology Database, ktorý začal v roku 2000, mali prístup k fosíliám starým až 540 miliónov rokov. Odborníci predpokladajú, že práve v tomto období sa vyvinula väčšina komplexnejších morských organizmov.

Tieto poznatky dokazujú, že koralové útesy sú pre život v mori ešte dôležitejšie, než sa doteraz predpokladalo. Úplne vymiznutie tohto ekosystému by znamenalo, že v budúcnosti by nevzniklo obrovské množstvo nových druhov organizmov. V súčasnosti stráca Zem dve percentá koralových útesov ročne, pričom hlavným dôvodom je zvyšujúca sa teplota vody a znižovanie pH oceánov.

Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM