Webnoviny - Svet

Na Liptove budú Majstrovstvá SR v strihaní oviec

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/AP LIPTOVSKÁ LÚŽNA 29. júla (WEBNOVNINY) – V Liptovskej Lúžnej v okrese Ružomberok sa v nedeľu uskutočnia medzinárodné Majstrovstvá SR v strihaní oviec. Agentúru SITA o podujatí informoval riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Slavomír Reľovský.

„Našim cieľom je oživiť tradíciu strihacích súťaží v krajine. Podujatím chceme priblížiť ovčiarstvo verejnosti a poukázať na jeho dôležitosť pre slovenský vidiek,“ uviedol. Tretí ročník sa začína o 9:00 v areáli Svojpomocného poľnohospodárskeho družstva podielnikov.

„Návštevníci uvidia najlepších majstrov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Súťaž meria časomerač so samostatnými stopkami pre každého strihača. Rozhodcovská komisia je zostavená z najlepších odborníkov zo Slovenska a Českej republiky. Hodnotí sa množstvo neostrihanej vlny a počet zastrihnutí do ovce, za ktoré sa udelia trestné body. V každom kole súťažiaci strihá päť oviec,“ vysvetlil.

Reľovský očakáva tri desiatky súťažiacich. „Celkovo sa počas súťaže ostrihá približne 300 oviec. Najlepší súťažiaci ostrihajú ovcu pod dve minúty.“

Pre návštevníkov je pripravená aj atraktívna súťaž v pití žinčice na čas. „Môžu si vyskúšať tradičné ručne strihanie oviec. Pochúťkou bude jahňací a baraní guláš a výrobky z ovčieho mlieka. Predpokladáme, že podujatie navštívi vyše 500 ľudí,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM