Webnoviny - Svet

Na MFF Bratislava dominovali témy prírody a rodiny

WEBNOVINY.SK

Prezidentka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Mária Reháková počas záverečného vyhlasovania cien.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Slávnostným vyhlásením víťazov vo štvrtok ukončili 12. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava. Putovná prehliadka dnes štartuje v metropole východu Košiciach (12. – 14. novembra), následne sa presunie do Banskej Bystrice (15. – 16: novembra) a po prvý raz sa uskutoční aj v Žiline (17. – 18. novembra).

Najlepším filmom sedemdňovej prehliadky sa stala dráma talianskeho režiséra Michelangela Frammantina Štyrikrát, ten si však cenu osobne prevziať nemohol. Producentka filmu Francesca Zanza ceremoniál nestihla, cenu tak symbolicky prevzal umelecký riaditeľ MFF Bratislava a okrem iného aj priateľ slovenskej herečky Petry Polnišovej Matthieu Darras. „Je to pre nás veľké ocenenie, Michelangelo nemohol prísť, ale chcel, aby som tlmočila, že pre neho je táto cena ako päť cien, pretože v porote sedelo päť riaditeľov jedných z najprestížnejších filmových festivalov,“ uviedla v rozhovore pre agentúru SITA Zanza. Ako ďalej prezradila, spolupráca s filmárom bola nielen úspešná, ale aj veľmi príjemná. “My sa profilujeme na filmy, ktoré sú na žánrovej hranici, a tento film sa podobne nedá nikam jasne zaradiť, aj preto sme si dobre sadli. Jedna časť tam má asi deväť minút bez strihu, je to skoro ako filmový minitriler," dodala. S režisérom už producentská spoločnosť pracuje na novej, tentoraz animovanej snímke.

Filmové podujatie hodnotí jeho umelecký riaditeľ veľmi pozitívne. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, hlavnými témami festivalu boli príroda a rodina. "Víťazný film naznačuje trend festivalu, lebo sme urobili veľa opatrení, ktorými sme sa vrátili k niečomu prirodzenému a tá snímka je o kolobehu života v prírode. Veľa cien získal zasa film 10 1/2, ktorý je o vzťahoch v rodine, podobne ako aj Família, ktorá vyhrala dokumentárnu súťaž,“ povedal Darras. Francúz zároveň zdôrazňuje, že k úspechu podujatia prispeli aj riskantné rozhodnutia organizačného tímu, ktoré sa nakoniec ukázali ako správne. Jednou z noviniek 12. ročníka MFF Bratislava boli pravidelné diskusie s filmovými odborníkmi a filmármi pre širokú verejnosť. „Vždy tam bolo aspoň štyridsať ľudí, na Švankmajera ich prišlo najviac. V tomto trende budeme určite pokračovať,“ uviedol Darras, ktorý si pochvaľoval aj rozšírenie premietacích priestorov na Vysokú školu múzických umení a do Slovenskej národnej galérie.

Na budúci rok by do slovenskej metropoly chcel umelecký riaditeľ priviesť tiež viac zahraničných hostí. „Chcem urobiť festival viac medzinárodným. Určite však neplánujeme zvyšovať počet porôt, aj tak ich je dosť. Centrom festivalu zostane Palace Cinemas, je dobré však pripraviť viac aktivít po celom meste,“ uzavrel. Tento rok festival navštívili režiséri ako Jan Švankmajer, Dragomir Šolev, Pablo Trapero, Constantin Popescu, Hirofumi Kawaguchi, umelecká riaditeľka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová, riaditeľka MFF Paris Cinéma Aude Hesbert a mnohí ďalší.

Trinásty ročník MFF Bratislava sa hlavnom meste uskutoční v dňoch od 3. do 10. novembra 2011.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM