Webnoviny - Svet

Na miesto Richarda Sulíka sa posadil Pavol Hrušovský

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

OBRAZOM: Takto padla vláda Ivety Radičovej

Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu

Kontroverzný Nigel Farage gratuluje Slovensku

Reformu daní a odvodov vláda zmietla zo stola

Nie je potrebné odchádzať z odchádzajúcej vlády, tvrdí SaS

Predčasné voľby 10. marca vláda schválila BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Líder SaS Richard Sulík už nie je predsedom parlamentu, na svojej stoličke sa udržal necelých 15 mesiacov.

V tajnom hlasovaní dnes Sulíka poslanci odvolali 115 hlasmi, zastalo sa ho 25 zákonodarcov, dvaja sa zdržalo a 0 hlasovacích lístkov bolo neplatných. Spolu hlasovalo 142 poslancov.

Novým predsedom parlamentu sa stal Pavol Hrušovský (KDH). Hrušovský v tajných voľbách, ktoré sa uskutočnili bezprostredne po odvolaní doterajšieho predsedu Richarda Sulíka (SaS) získal 111 hlasov zákonodarcov.

Na voľbe sa zúčastnilo 122 poslancov, traja boli proti, ôsmi sa zdržali, všetky hlasovacie lístky boli teda platné.

Predseda SaS Richard Sulík prijal rozhodnutie poslancov Národnej rady SR o jeho odvolaní z funkcie šéfa parlamentu s pokorou. „Je to daň za principiálny postoj, ktorú som kedykoľvek pripravený zaplatiť,“ vyhlásil Sulík pred novinármi po odvolaní s tým, že neodpovedal na žiadnu novinársku otázku.

Sulík poďakoval poslancom, ktorí ho podporili i tým, s ktorými počas pôsobenia vo svojej funkcii spolupracoval. „Novému predsedovi prajem veľa úspechov,“ dodal.

Hrušovský sa po zvolení poslancom poďakoval za prejavenú dôveru, povedal, že chce byť predsedom všetkých poslancov a vyzval ich, aby sa aspoň do konca volebného obdobia stali síce politickými súpermi, ale ľudskými priateľmi. „Chcel by som vás poprosiť, aby sme sa spolu pokúsili napraviť pošramotenú reputáciu zastupiteľskej demokracie na Slovensku. Čas je krátky, ale spolu by sme to dokázať mohli,“ dodal.

Na predsednícku stoličku si Hrušovský sadne po druhý raz, Národnej rade SR šéfoval už počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2002–2006. Hrušovského za predsedu parlamentu navrhli tri poslanecké kluby SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

Vyprace kanceláriu a pôjde preč

Koaliční partneri dnes opätovne požiadali predsedu parlamentu Richarda Sulíka, aby sa vzdal svojho postu. Stalo sa tak na zasadnutí poslaneckého grémia. „Koaliční partneri ho nevyzvali, opýtali sa ho na to, či mieni odstúpiť, odpoveď bola negatívna,“ informoval médiá po zasadnutí grémia predseda klubu SaS Jozef Kollár.

„Teraz sú na rade oni a niekto bude musieť to odvolanie predsedu národnej rady navrhnúť. (…) Ak bude odvolaný, tak si vyprace kanceláriu a pôjde z tejto funkcie preč,“ povedal Kollár pred hlasovaním.

Opätovne podotkol, že na Sulíkov odchod z funkcie niet najmenšieho dôvodu.

„Zato, že sme neotočili? Za to, že sme držali pol roka dopredu známy a komunikovaný názor na euroval? Za to má dobrovoľne odísť z boja?“ pýtal sa. Na čo je zotrvanie lídra SaS v predsedníckej stoličke dobré, Kollár neodpovedal s tým, že „nenosí na krku jeho hlavu“. Kollár neprezradil ani to, kto Sulíka o vyprázdnenie stoličky požiadal. „Detaily z grémia nebudem vynášať do médií.“

Sulíka aj ministrov za SaS na odchod z funkcií vyzvala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) po tom, čo v parlamente nepodporili navýšenie eurovalu, čo malo za následok pád vlády.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM