Technológie

Na moderné technológie pôjde 10 miliónov eur z európskych fondov

Projekty sú rozdelené na dva typy aktivít, jednak je to migrácia na tzv. open source a zavedenie chatbotu, v druhom prípade ide o podporu budovania inteligentných miest a regiónov.

Ilustračný obrázok k článku Na moderné technológie pôjde 10 miliónov eur z európskych fondov
Zdroj: TASR

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) predstavil výzvu, cez ktorú bude jeho úrad financovať projekty zamerané na moderné technológie.

Pôjde o zavedenie tzv. open source systémov a budovanie inteligentných miest. Na projekty je vyčlenená suma desať miliónov eur, žiadatelia sa môžu o financie z európskych fondov uchádzať do 21. apríla.

Technológie

„Budujeme digitálny štát, a preto je hlavným cieľom výzvy o nenávratný finančný príspevok (NFP) zaviesť do všetkých procesov a služieb verejnej správy najmodernejšie technológie, pričom benefity má pocítiť hlavne občan. Podporíme preto aj nástroje na zefektívnenie komunikácie občanov so štátom z pohodlia domova,“ vysvetlil Raši.

Žiadatelia môžu žiadať o NFP vo výške od 200-tisíc eur do jedného milióna eur.

Všetky potrebné informácie sú zverejnené na stránke úradu.

Projekty sú rozdelené na dva typy aktivít, jednak je to migrácia na tzv. open source a zavedenie chatbotu, v druhom prípade ide o podporu budovania inteligentných miest a regiónov. V druhej z menovaných oblastí môžu projekty predkladať subjekty verejnej správy, obce a mestá mimo Bratislavského kraja a mesto Košice spolu s jeho mestskými časťami.

„Práve v mestách môžu byť inštalované rôzne monitorovacie zariadenia, kamery a senzory. Tie budú prepojené s mestskými informačnými systémami. S ich pomocou sa budú vedieť samosprávy lepšie rozhodovať a na základe údajov investovať napríklad do zelenej infraštruktúry, ale tiež znižovať rýchlosť vozidiel na miestach, kde je vysoká hlučnosť alebo prašnosť, či riadiť parkovanie na základe dopravnej situácie počas dňa,“ objasnil vicepremiér.

Smart riešenia

Ako príklad uviedol kežmarskú samosprávu, ktorá vypracovala koncepciu Smart Green City Kežmarok. V nej sa venuje doprave, energetike, odpadovému hospodárstvu, zmierneniu dopadov zmeny klímy na život obyvateľov, parkovaniu či monitoringu dát a ich zverejňovaniu. Vedenie mesta víta aj novú výzvu a prisľúbilo, že sa do nej zapojí. Monitorovať chcú v Kežmarku ovzdušie a z dôvodu rizika povodní aj vodné toky.

V druhej oblasti sa môžu žiadatelia uchádzať o financie s projektmi, ktoré znížia náklady na prevádzku informačných technológií vo verejnej správe. Úrad chce podporiť zadarmo stiahnuteľné programy a aplikácie, ktoré tvorí IT komunita po celom svete. Aj touto formou vyzval ministerstvá a úrady, aby hľadali vhodné príležitosti na zníženie verejných výdavkov na informačné technológie.

Žiadateľom je v tomto prípade celá verejná správa, rovnako ako pri žiadostiach o NFP na projekty tzv. chatbotov. Ide o komunikačnú platformu, respektíve službu zákazníkom, prostredníctvom ktorej sa uľahčí komunikácia občanov a podnikateľov s verejnou správou.

Pri samotných žiadostiach nie je potrebné mať ukončené verejné obstarávanie, Raši však odporúča si ho pripraviť. Hodnotitelia budú náhodne žrebovaní z odborníkov. „Hodnotiť budeme predovšetkým výhodnosť projektu, či reálne prinesie zlepšenie života obyvateľov, jeho realizovateľnosť a zároveň, či je to riešenie, ktoré je udržateľné minimálne päť rokov,“ dodal vicepremiér.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie