Rastislav Búgel Zo zahraničia

Na možnú VOJNU sa už pripravuje aj Nemecko! Zostavuje zoznam BUNKROV, ďalšie chce stavať

Nemecko urobilo ďalší dôležitý krok v prípade na možný vojenský konflikt. Týka sa bunkrov a krytov.

Ilustračný obrázok k článku Na možnú VOJNU sa už pripravuje aj Nemecko! Zostavuje zoznam BUNKROV, ďalšie chce stavať
Zdroj: Dnes24.sk , Pexels.com

Znepokojenie z aktuálnej bezpečnostnej situácie v Európe sa šíri krajinami. Nedávno napríklad Švédsko začalo posielať obyvateľom milióny brožúr s názvom Ak príde vojna alebo kríza. Ľudia v nej nájdu odporúčania, aby si pripravili zásoby hotovosti, potravín a vody. Je plná rád a tipov o príprave na vojnu, kybernetické alebo teroristické útoky a prírodné katastrofy. Fínsko spustilo nový web, na ktorom prináša informácie o pripravenosti verejnosti na rôzne krízy.

Príprava na možnú vojnu

Pridáva sa aj české ministerstvo. "V rámci pravidelných aktualizácií sme pripravili novú koncepciu POKOS (príprava občanov k obrane štátu, pozn. redakcie) pre roky 2024 až 2030 a jej súčasťou je aj strategická komunikácia a komunikácia s verejnosťou. V súvislosti s ňou pripravujeme rad komunikačných a informačných materiálov pre verejnosť, ktoré sa budú týkať zapojenia občanov do prípravy na obranu a na krízové ​​situácie vojenského charakteru,“ povedala pre TN.cz hovorkyňa tamojšieho ministerstva obrany.

Tento týždeň navyše predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer vyzval podnikateľov a firmy, aby sa aktívne pripravili na možný vojnový scenár a prispôsobili svoje výrobné linky a distribučné reťazce tak, aby sa znížila ich zraniteľnosť voči tlaku zo strany krajín ako Rusko a Čína.

Zoznam a budovanie bunkrov

V napätí je aj Nemecko. Tamojšia vláda začala zostavovať zoznam bunkrov, ktoré by mohli byť v prípade potreby použité ako útočisko pre obyvateľov. S odvolaním sa na Spiegel o tom píše server TN.cz.

Nemecké ministerstvo vnútra prezradilo, že dokonca plánuje stavať nové kryty. „V súčasnej dobe je zámerom vypracovať kľúčové body pre koncepciu krytov,“ uviedol hovorca rezortu. Keďže ide o rozsiahlu akciu, upozorňuje, že „proces nejaký čas potrvá.“

Momentálne prebieha kontrola a systematická evidencia objektov, ktoré by sa mohli použiť ako únikové a úkrytové priestory. Hovorca spomenul napríklad podzemné parkoviská, pivnice a stanice metra. „Ide o to, že tieto priestory musia byť ľuďom rýchlo dostupné,“ doplnil.

Kľúčové body koncepcie boli schválené ministrami koncom júna. Aktuálne detaily rieši spoločná pracovná skupina. Hoci vláda plánuje budovanie nových bunkrov, v krátkodobom horizonte by na tento účel mali slúžiť hlavne vybrané pivničné priestory. „Podľa hovorcu ministerstva je v súčasnosti v Nemecku k dispozícii len 579 bunkrov z pôvodných 2 000. V súčasnosti by tam mohlo nájsť útočisko približne 480 000 ľudí,“ dodáva Spiegel.

Aplikácia

Pred niekoľkými dňami sa objavili informácie, že nemecký Spolkový úrad pre civilnú ochranu (BBK) chce priniesť mapovú aplikáciu, ktorá by v prípade katastrofy alebo inej mimoriadnej udalosti varovala obyvateľov a ukázala by im trasu k najbližšiemu úkrytu. Informoval o tom server RND.

„To bude pravdepodobne výzva, pretože v Nemecku už takmer nezostali žiadne funkčné bunkre. Spolkový úrad pre civilnú ochranu tiež pracuje na pláne modernizácie existujúcich stavieb a identifikácie budov, ktoré by mohli poskytnúť ochranu v prípade núdze,“ píše portál a dodáva, že napríklad v Poľsku „v súčasnosti prebiehajú prípravy na núdzový stav. Plánujú sa nové bunkre a útočiská.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM