Zo Slovenska

Na naše územie vpadne studený arktický vzduch, čakajú nás silné mrazy

Oddnes zaznamená Slovensko ďalší vpád studeného arktického vzduchu. Bude opäť veterno, najmä na severe aj so snežením, neskôr aj so silnejšími mrazmi.

Ilustračný obrázok k článku Na naše územie vpadne studený arktický vzduch, čakajú nás silné mrazy
Zdroj: TASR

Ďalší zlom vo vývoji počasia predpovedá Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). V posledných dvoch týždňoch na územie Slovenska už niekoľkokrát prenikol od severu studený arktický vzduch, sumarizuje meteorológ Miroslav Šinger.

Prvýkrát to bolo 27. novembra, potom nastalo nevýrazné oteplenie a prúdenie arktického vzduchu sa znovu obnovilo 2. decembra. Ďalší, i keď veľmi krátkodobý, vpád arktického vzduchu krajina zažila od 6. do 7. decembra.

„Vo všetkých prípadoch bola cirkulačná schéma veľmi podobná. Nad Britskými ostrovmi zmohutnela tlaková výš a nad Škandináviu, Pobaltie a priľahlé Rusko sa presunula níž od západu. Medzi týmito útvarmi prebiehala výšková frontálna zóna, v ktorej postupovali na juhovýchod frontálne systémy v podružných brázdach, prípadne tlakových nížach,“ charakterizoval Šinger.

Mrazy a sneženie

Na prelome týždňov SHMÚ očakáva ďalšie ochladzovanie. „Zaujímavé však je, že atmosféra opäť nevymyslí nič nové,“ priblížil Šigner. Už dnes sa bude podružná tlaková níž presúvať z oblasti Nórskeho mora nad Pobaltie. S ňou spojený studený front prejde cez územie Slovenska ďalej na juhovýchod. Za ním prenikne chladnejší vzduch od severozápadu.

Znamená to znovu veterno, sneženie najmä na severe a postupne aj silnejšie nočné mrazy, pričom na severe sa opäť budú vyskytovať aj celodenné mrazy.

Situácia pritom bude podobná ako v úvode decembra, vietor však bude tentoraz väčšinou trochu slabší a v SHMÚ očakávajú aj menej snehových zrážok. „Ochladenie by však malo byť o niečo razantnejšie, už v pondelok večer bude mrznúť na celom území, pričom na severe sa ochladí až k mínus 10 stupňom Celzia,“ uzatvára Miroslav Šinger.

Záveje

Vodičom na severe a východe Slovenska môžu cestu miestami komplikovať snehové jazyky a záveje. V okresoch Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad sa očakáva aj sneženie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa.

Meteorológovia okrem toho varujú aj pred silným vetrom. Výstraha platí pre všetky kraje s výnimkou Trenčianskeho. Vietor môže miestami v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu (60 až 85 km/h). Na hrebeňoch hôr to môže byť ešte viac, a to 25 až 30 metrov za sekundu (90 až 110 km/h).

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM