Webnoviny - Svet

Na Nový Zéland sa Slováci dostanú ľahšie

WEBNOVINY.SK

Ukrajinci jednoduchšie prídu na Slovensko

Navštevovanie Slovenska Ukrajincami z prihraničných oblastí bude jednoduchšie.

Poslanci Národnej rady SR dnes vyslovili súhlas so Zmluvou medzi SR a Ukrajinou, ktorou sa maximálna dĺžka neprerušeného pobytu počas 180 dní predlžuje z 30 na 90 dní a lehota na vydanie povolenia na malý pohraničný styk sa skracuje zo 60 na 30 dní.

Tiež sa ruší poplatok za spracovanie žiadosti, ktorý je dnes 20 eur. Úpravu zmluvy iniciovala ukrajinská strana, úprava bola prekonzultovaná aj so zástupcami Európskej komisie.

Prezidenti SR Ivan Gašparovič a Ukrajiny Viktor Janukovyč zmluvu podpísali v júni počas Janukovyčovej návštevy na Slovensku a platnosť nadobudne tridsať dní po prijatí oznámenia, ktorými si zmluvné strany navzájom oznámia splnenie potrebných vnútroštátnych právnych podmienok, teda aj odobrenie parlamentmi.

V súčasnosti medzi Slovenskom a Ukrajinou platí zmluva o malom pohraničnom styku z roku 2008 a možnosť prekračovať hranice v rámci malého pohraničného styku sa týka ľudí žijúcich vo vzdialenosti do 30 kilometrov od hraníc. Majitelia slovenských pasov cestujú na Ukrajinu od roku 2005 bez víz. BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Parlament dnes odsúhlasil aj medzištátnu zmluvu medzi SR a Novým Zélandom o programe pracovnej dovolenky, na základe ktorej budú mladí občania Slovenska ľahšie cestovať na dovolenky na Nový Zéland alebo tam aj pracovať, ak je práca skôr sprievodnou príčinou návštevy. Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre mladých Novozélanďanov u nás.

Dotýkať sa to bude ľudí vo veku od 18 do 35 rokov. Dohoda uľahčí nevyhnutné procedúry pri vstupe a pobyte štátnych občanov jednej zmluvnej strany. Novozélandská strana poskytne ročne najviac 100 dočasných víz pre mladých Slovákov a rovnaké pravidlo bude platiť pre slovenskú stranu.

Podľa zmluvy sa môžu štátni občania jednej zmluvnej strany zamestnať u jedného zamestnávateľa na čas nepresahujúci šesť mesiacov bez povolenia na zamestnanie a taktiež sa zapísať do vzdelávacích alebo študijných kurzov, ktoré nie sú dlhšie ako pol roka.

Na území štátu sa môžu ľudia na základe týchto krátkodobých víz zdržiavať maximálne rok. Záujemca o pobyt musí spĺňať aj ďalšie podmienky. Nesmie byť sprevádzaný závislými osobami, musí mať platný pas, lístok odchodu z Nového Zélandu alebo peniaze postačujúce na jeho zakúpenie, dostatok peňazí na zabezpečenie svojho pobytu na Novom Zélande, zaplatený príslušný poplatok za žiadosť o dočasné vízum. Okrem toho musí predložiť zdravotné poistenie na celý svoj pobyt na Novom Zélande, musí spĺňať zdravotné a morálne požiadavky predpísané Novým Zélandom a na pobyte nebol už predtým.

Po odobrení zákonodarným zborom je na rade ratifikácia prezidentom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM