Webnoviny - Svet

Na obrazovkách STV bude viac pôvodnej tvorby

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Zmeny v spravodajstve a viac európskej filmovej tvorby prinesie túto jar vysielanie verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV), Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Najvýraznejšou zmenou, ktorú STV spustila od pondelka 9. januára, je posun hlavnej spravodajskej relácie Správy STV na skorší čas, od 19:00 do 19:40.

Ako na dnešnej tlačovej besede konštatoval programový riaditeľ RTVS Andrej Miklánek, sledovanosť v tomto čase stúpla v medzidennom porovnaní v priemere o 40 percent, z 4,9 % na 7,8 %. Podľa Miklánka takýto úspech zo dňa na deň nečakali.

„Kľúčové je, aby sa tento trend podarilo potvrdiť v ďalších dňoch a my samozrejme pre to spravíme maximum,“ povedal pre agentúru SITA Miklánek.

V nových štúdiách s novou technikou

Zmeny v spravodajstve sa posunom jeho začiatku nekončia, od februára sa upraví grafika, napríklad k logám Jednotky a Dvojky sa pridá dvojbodka z loga RTVS a napokon od septembra sa spravodajstvo začne vysielať v novom štúdiu a s novou technikou.

STV sa chce od ostatných slovenských televízií odlišovať najmä prinášaním pôvodnej slovenskej a európskej filmovej tvorby. Napríklad v lete by sa na obrazovkách STV mali objaviť slovenské filmy ako Dom, Marhuľový ostrov a ďalšie. Zo zmluvy so štátom sa pripravuje výroba série dokumentov, ale napríklad aj dvoch seriálov.

„Čo súvisí so spravodajstvom priamo, je zmena štúdia a technológií, ktorá príde v septembri,“ doplnil šéf programu s tým, že skôr ako v septembri sa to nepodarí preto, lebo RTVS sa musí riadiť pravidlami a lehotami verejného obstarávania. Technologická zmena bude zjavná vizuálne, ale aj v technológii spracovania príspevkov.

Podľa Andreja Miklánka to znamená, že „bude nové štúdio, ktoré umožní podčiarknuť dynamiku správ, kde moderátor nebude musieť stáť ako socha na námestí, čo teraz musí, lebo je vo virtuálnom štúdiu, ale kde bude môcť voľne chodiť, ukazovať, gestikulovať, kde bude môcť voľne narábať s grafmi, analýzami a podobne, kde bude môcť mať hosťa. Budú iné kamery, bude HD technológia a nebude to také ponuré a tmavé a hlavne bude nová réžia a celý nový výrobný reťazec,“ opísal pre SITA plánované zmeny Miklánek.

Zmeny v dramaturgii spravodajstva

Postupne sa mení aj dramaturgia spravodajstva, zmeny ktorej sú naplánované na celé päťročné funkčné obdobie generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej. Podľa riaditeľky spravodajstva RTVS Anny Sámelovej nebolo jej cieľom pri nástupe do spravodajstva v STV vyhadzovať ľudí, ale s nimi pracovať.

„To, čo sme za rok stihli, je predovšetkým posun vo vnímaní spravodajstva, toho, čo sa považuje za udalosť dňa a toho, čo je fakt a čo je komentovanie faktu. Drvivá väčšina redakcie to už pochopila a začínajú z týchto mladých ľudí vyrastať kvalitní novinári,“ konštatovala pre SITA Sámelová, ktorá verí, že po pár rokoch sa jej podarí vybudovať spravodajský tím ľudí, ktorí sa novinárskej profesii chcú venovať celý život a budú vyrábať rešpektované spravodajstvo faktov, bez emócií.

Spokojnosť so sledovanosťou

Vedenie RTVS je spokojné aj s doterajším vývojom sledovanosti, ktorá sa v súčte za oba programy blíži v priemere k 11 percentám, pričom na Dvojke stabilne dosahuje približne 2 a pol percenta. Ako pripomenul Miklánek, projekt generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej predpokladá po piatich rokoch dosiahnutie celkovej priemernej sledovanosti za Jednotku aj Dvojku 15 percent.

Miklánek tiež avizoval posilnenie národnostného vysielania. Doteraz ho STV na Dvojke vysielala od pondelka do štvrtka a po novom bude od pondelka až do soboty, pričom pribúda aj diskusná relácia. Na Jednotke aj Dvojke sa tiež bude viacero programov venovať blížiacim sa marcovým predčasným voľbám do Národnej rady SR. RTVS o týchto programoch bude informovať v najbližších dňoch. Pre STV bude rok 2012 výrazne športový. Televízia prinesie majstrovstvá sveta v hokeji z Helsínk a Štokholmu, Euro 2012 – Majstrovstvá Európy vo futbale v Poľsku a Ukrajine, letné olympijské hry 2012 Londýn a Ligu Majstrov UEFA vo futbale.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM