Webnoviny - Svet

Na opravu sochy Budhu dajú 7,5 milióna eur

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Najstaršej čínskej budhistickej soche, ktorá je na pokraji zničenia, by mali poskytnúť úpravu zovňajšku v hodnote 10,8 milióna dolárov (asi 7,5 milióna eur), uviedla v pondelok čínska štátna tlačová agentúra. Sochu Budhu starú 1 459 rokov, ktorá sa nachádza v meste Tchaj-jüan v provincii Šan-si, opravia a zreštaurujú po tom, čo sedem neďalekých uhoľných baní spôsobilo environmentálne poškodenie, uviedla tlačová agentúra Sinchua.

Bane v roku 2007 zatvorili, aby tak ochránili kamennú sochu. Podľa informácií uvedených v správe, miestni funkcionári dúfajú, že sa v oblasti rozvinie turistický ruch. Peniaze pôjdu na stabilizáciu sochy a zabráneniu kolapsu okolitého útesu. „Vládne financovanie bude použité na upevnenie horských svahov, opravenie trhlín na soche Budhu a upevnenie a znovu navrátenie vegetácie na vrch,“ uviedol miestny funkcionár Čchiao Čchinghaj.

Ťažba uhlia je najrozšírenejším priemyslom v provincii Šan-si, ktorá je známa svojimi bohatými uhoľnými magnátmi a nebezpečnými baňami spôsobujúcimi poškodenie prírodného prostredia.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM