Webnoviny - Svet

Na pomoc Haiti vyšlú tím a vyhlásia zbierku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Slovenská katolícka charita pripravuje spolu s rehoľou Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul a členmi siete Caritas humanitárnu pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Spoločná pomoc sa bude sústreďovať na zabezpečenie prechodného domova pre tých, ktorí zemetrasenie prežili, základných životných potrieb a potravín. Na podporu pozostalým obetí zemetrasenia a všetkým, ktorí prežili otrasy, vyhlási charita aj verejnú zbierku. Číslo účtu, na ktoré možno prispieť, je 4008058424/7500, variabilný symbol 168. Názov účtu je Slovenská katolícka charita. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka charity Andrea Topoľská.

Charita poskytne okamžitú pomoc pozostalým smrtiaceho zemetrasenia na Haiti. Už niekoľko rokov na Slovensku organizuje zbierku Boj proti hladu, zameranú na zmiernenie biedy obyvateľov Haiti a majú svoje misijné diela priamo v oblastiach postihnutých zemetrasením. Humanitárnu pomoc priamo na mieste koordinuje Caritas Internationalis, ktorá vytvorila mimoriadny pomocný a záchranársky tím. Ten sa premiestni na Haiti, aby poskytla pomoc ostatným členom, ktorí už v krajine pracujú. Tím dorazí na miesto určenia v piatok.

„Pracovníci Caritasu a rehoľné sestry z miestnej provincie Dcér kresťanskej lásky poskytnú podporu tým, ktorí prežili zemetrasenie. Predovšetkým pôjde o jedlo, stany a služby prostredníctvom kostolov a farských charít. Prioritou charity bude zistiť škody a aktuálne možnosti pre poskytovanie pomoci tým, čo prežili toto zemetrasenie. Miestna katolícka charita a rehoľné misijné spoločenstvá prevádzkujú viac ako 200 nemocníc a zdravotných stredísk na Haiti a preto veríme, že budú pripravení okamžite reagovať na túto humanitárnu katastrofu. Haiti je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli. Konflikty, nedávne prírodné katastrofy a chudoba nechala Haiťanov so slabou infraštruktúrou, a preto pracovať v tomto prostredí nebude ľahké,“ vyhlásil generálny sekretár charity Radovan Gumulák.

Zemetrasenie na Haiti dosiahlo magnitúdo 7,3 a v noci z utorka na stredu zasiahlo juh hlavného mesta Haiti Port-au-Prince. Otrasy spôsobili veľké škody, počet mŕtvych sa ťažko odhaduje, ale hovorí sa o stotisíc obetiach. Väčšina budov v meste je úplne zničená a poškodená je aj hlavná Katedrála v Port-au-Prince.

Slovenská katolícka charita je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis a pravidelne pomáha pri živelných katastrofách. Dodnes spolupracuje na projektoch obnovy v krajinách, ktoré boli v posledných rokoch postihnuté prírodnými katastrofami, ako sú Indonézia či Mjanmarsko. Okrem okamžitej humanitárnej pomoci má SKCH rozvojové projekty v Afrike, Indii a Albánsku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM