Webnoviny - Svet

Na prieskum univerzity pôjdu poslanci v utorok

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Školský parlamentný výbor bude skúmať situáciu na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v utorok. Poslanci sa na prieskum vydajú popoludní po skončení zasadnutia výboru. „Výsledky kontroly máme dostať ešte predtým, čo bude základ pre tento náš prieskum,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Poslanci sa na akademickej pôde stretnú s rektorom školy Miroslavom Mečárom a s Akademickým senátom.

Za prieskum ešte začiatkom decembra zahlasovalo sedem z ôsmich prítomných členov výboru. Robiť poriadky na autonómnej akademickej pôde odmietol Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS). Po vysvetlenie sa plánovali na univerzitu vybrať okrem Rosovej, Martina Fronca (KDH), a Lászlóa Szigetiho (SMK) aj koaliční poslanci Oľga Nachtmanová (Smer-SD), Jozef Tarčák (ĽS-HZDS), Valentín Švidroň (SNS) a Dušan Gális (Smer-SD). Svoju účasť zatiaľ za opozíciu potvrdili Rosová a Fronc, za koalíciu Nachtmanová, Tarčák, Švidroň a nový člen výboru Milan Géci (Smer-SD). Viacerí poslanci na decembrovom zasadnutí kritizovali termín prieskumu. Podľa Fronca je skúmať situáciu po tom, čo už bude mať ministerstvo uzavretú kontrolu, ako prísť „s krížikom po funuse“.

Minister školstva Ján Mikolaj sa stále jednoznačne nevyjadril k odvolaniu rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslava Mečára, ani k zápisnici zo zasadnutia Akademického senátu, ktorý to navrhol. Mečár legálnosť rozhodnutia senátu spochybnil. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka čelí viacerým škandálom. Denník Pravda upozornil, že deti dekana Daniela Bánociho i členka Akademického senátu Drahomíra Janíková získali diplomy na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov neštandardne rýchlo. Rezort už v škole pozastavil prijímanie do prvého ročníka na bakalársky stupeň študijného programu ľudské zdroje a personálny manažment. Zároveň podal podnet prokurátorovi, aby prešetril pochybné vydávanie diplomov.

Univerzitou otriasla aj kauza neziskovky, ktorá vyberala peniaze od študentov. Externisti z mimotrenčianskych pobočiek v Prievidzi, Novej Bani a Nových Zámkoch platili neziskovej organizácii celoživotného vzdelávania, aj keď bolo v tom čase školné zakázané. Peniaze sa však stratili. V orgánoch pochybnej neziskovky pôsobil istý čas aj rektor Mečár. Ministerstvo kritizovalo, že poslucháči nastúpili na celoživotné vzdelávanie, ktoré je považované za nadstavbu po strednej škole a univerzita ich neskôr preradila rovno do tretieho ročníka na riadne vysokoškolské štúdium.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM