Viktória Botošová Rôzne

Na Pustom hrade je v pláne obrovský projekt: Originálny zážitkový komplex, aký v celej krajine nenájdete!

Zvolen pravdepodobne nikdy nebude mať lyžiarske stredisko ani aquapark. Potenciál pre rozvoj cestovného ruchu má však podľa magistrátu veľký. A to vďaka Pustému hradu, na ktorom môže v budúcnosti vzniknúť obrovský originálny zážitkovo-vzdelávací komplex, aký nikde inde na Slovensku nie je.

Ilustračný obrázok k článku Na Pustom hrade je v pláne obrovský projekt: Originálny zážitkový komplex, aký v celej krajine nenájdete!
Zdroj: Dnes24.sk

Po dlhšej diskusii podpora

Súčasná návštevnosť rozvíjajúceho sa Pustého hradu je podľa radnice veľmi dobrá. Zvýšiť by ju mal novovybudovaný areál, nad ktorým mesto aktuálne uvažuje. Projekt predstavil viceprimátor Jaroslav Stehlík na ostatnom zastupiteľstve.

„Aj tento sen budete viacerí vnímať ako dobrodružstvo a možno až nereálnu vec – hovorím to preto, že aj keď Hanuliak začal s výskumom na Pustom hrade, tiež to mnohí vnímali podobne,“ povedal Stehlík na zastupiteľstve. Do zastupiteľstva navrhol schváliť balík 20 000 € na vypracovanie štúdie s podkladmi pre žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Poslanci jeho návrh po dlhšej diskusii napokon podporili, štúdia by mohla vzniknúť do konca marca. „Vysoká cena štúdie vyplýva z náročnosti samotného projektu, ktorý by mal byť rozdelený do viacerých etáp. Jednotlivé etapy budú hradené z operačných programov Európskej únie alebo s podporou súkromného sektoru,“ uviedla hovorkyňa Zvolena, Eva Ježovičová.

Cieľom projektu, ktorý má inšpiráciu na Lipne v podobe Stezky korunami stromů, je vytvoriť komplexný zážitkovo-spoznávací areál v okolí Pustého hradu. „Už dnes je atraktivita Pustého hradu vysoká, ale chýba mu infraštruktúra,“ hovorí riaditeľ mestského lesného podniku Ivan Gallo, ktorého projekt oslovil. Výstavba projektu by mala byť rozložená do etáp. V prvej etape má vzniknúť vstupná brána v mieste Haputky, kde by sa mohol zrealizovať dlho pripravovaný projekt informačného strediska. Pustý hrad by tak konečne dostal vybavenosť, akú si zaslúži.

Aj vyhliadková veža

„Z Haputky už pôjdu cyklotrasy a trasy pre peších s rozmiestnenými oddychovými miestami až na hrad. V sedle pod Pustým hradom vznikne vyhliadková veža vo výške cca 40 m, ktorá umožní výhľad na celú Zvolenskú kotlinu,“ predstavila projekt hovorkyňa mesta. Pri otázke, či dostatočný výhľad neposkytuje už samotný hrad, viceprimátor odpovedá: „Nejde o klasickú vyhliadkovú vežu, aké nájdete všade, ale o zážitkovo-vzdelávací prvok, ktorý nemajú nikdy inde na Slovensku.“ Zaujímavosťou má byť aj archeoskanzen, ktorý by priblížil návštevníkom obdobie praveku alebo lodenica, ktorá by mohla vzniknúť v poslednej etape v okolí Červeného medokýša.

Úvah o celom projekte je mnoho, ako napokon celý projekt dopadne, ukáže čas. Rozvoj Pustého hradu je dlhodobo podporovaný mestom a podľa Stehlíka je potrebné urobiť ďalší krok. Nápad ocenil aj vedúci výskumu na Pustom hrade Ján Beljak: „Som za podporu každého zmysluplného projektu, ktorý napomôže pri rozvoji cestovného ruchu v okolí Pustého hradu pri dodržaní jej pamiatkových hodnôt,“ hovorí Ján Beljak. Podľa Jaroslava Stehlíka sa ohrozenia samotnej pamiatky Pustého hradu netreba obávať. „Dominantnosť Pustého hradu bude naďalej zachovaná, ide o rozvoj celého okolia a synergický efekt,“ potvrdzuje Stehlík. „Budeme radi, ak sa tento projekt vydarí, vzhľadom na európske fondy do roku 2020 máme teraz najväčšiu šancu. Neskôr už takáto príležitosť nemusí prísť,“ dodáva Stehlík.

Na Pustom hrade môže vzniknúť obrovský zážitkovo-vzdelávací areál
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM