Regióny Rôzne Zo Slovenska

Na Pustom hrade opäť odhalili kus histórie. Toto je najzaujímavejší objav sezóny

Aj tohtoročná archeologická sezóna na Pustom hrade bola bohatá na nálezy. Práce budú pokračovať do konca októbra 2018.

Ilustračný obrázok k článku Na Pustom hrade opäť odhalili kus histórie. Toto je najzaujímavejší objav sezóny
Zdroj: TASR

Najzaujímavejším nálezom končiacej archeologickej sezóny na Pustom hrade nad Zvolenom bola tordovaná ihlica vyrobená z jantáru. Archeológovia tam okrem falzifikátov mincí z prelomu 13. a 14. storočia objavili aj pravé razby Bela IV. a Přemysla Otakara II.

Ako na stránke pustyhrad.com uvádza vedúci výskumu Ján Beljak, sezónu začali na Dolnom Pustom hrade, kde počas mesiacov jún a júl preskúmali úseky južnej a západnej línie jeho opevnenia a časť tzv. spojovacieho múru s prvou vstupnou bránou, ktoré pripravili na ich obnovu.

Okrem nálezov z druhej polovice 13. storočia, ktoré sa koncentrovali okolo zvyškov maltovej podlahy zrubového objektu pristavaného k západnej hradbe neďaleko hlavnej vstupnej brány, objavili bohatú kolekciu zdobenej keramiky a kamenných nástrojov badenskej kultúry z neskorej doby kamennej.

Na Hornom Pustom Hrade, kde sa presunuli v polovici júla, sa podarilo zrealizovať šesť archeologických sond bohatých na nálezové situácie a vedecké zistenia. V zásype valu sa napríklad našla početná keramika lužickej a kyjatickej kultúry.

„Aj tento rok výskum potvrdil, že opevnenie stredovekého hradu, ktoré zaberá plochu 3,5 hektára, vzniklo už v závere 12. alebo na začiatku 13. storočia,“ pripomína Beljak.

V sonde pri severnej stene veže komitátneho hradu boli dobre čitateľné nálezové situácie datované keramikou z 12. a 13. storočia, ale aj slavónskym denárom Bela IV.

Zaujímavým bol aj výskum nádvoria tzv. Dončovho hradu pred vstupom do paláca. Priniesol početné nálezy z druhej polovice 13. storočia a objav maltovej podlahy dreveného objektu, ktorý sa tam nachádzal.

Práce na Pustom hrade budú pokračovať do konca októbra 2018. V priebehu septembra sa budú zasýpať zdokumentované archeologické sondy a predovšetkým sa budú finalizovať murárske práce na obnove južnej línie opevnenia Dolného hradu a brány v tzv. spojovacom múre. Na Hornom hrade sa opravia murivá, ktoré vykazujú statické poruchy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM