Webnoviny - Svet

Na reformy v Taliansku bude dozerať MMF a Európska únia

WEBNOVINY.SK

CANNES 4. novembra (WEBNOVINY) – Taliansko, ktoré čelí rastúcemu tlaku trhov a partnerov v eurozóne, súhlasilo s návrhom, aby na priebeh dlhodobo odkladaných reforiem dohliadal Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vysokopostavené zdroje v EÚ.

S požiadavkou, aby MMF a EÚ dozerali na reformy penzijného systému, trhu práce a privatizáciu, taliansky premiér Silvio Berlusconi údajne súhlasil po náročných rokovaniach s lídrami eurozóny a americkým prezidentom Barackom Obamom na summite skupiny G20 vo francúzskom Cannes.

Obnova dôvery na finančných trhoch

Taliansky premiér sa tak snaží obnoviť dôveru na finančných trhoch. Náklady na získanie nových finančných prostriedkov totiž pre taliansku vládu minulý týždeň vzrástli výrazne nad 6 %. To zvýšilo obavy, že krajina nebude z dlhodobého hľadiska schopná financovať svoj dlh, ktorý je momentálne na úrovni 120 % hrubého domáceho produktu (HDP).

"Potrebujeme, aby Taliansko malo dôveryhodné ciele a aby ich plnilo. Rozhodli sme, že na monitorovaní sa má podieľať MMF so svojou vlastnou metodikou a Taliani povedali, že s tým dokážu žiť,“ povedal zdroj citovaný agentúrou Reuters. Správy o pokroku Talianska pri plnení reformného programu budú osobitne predkladať MMF a Európska komisia, dodal zdroj.

Taliansko ohrozuje dlhová kríza

Taliansko patrí medzi krajiny, ktoré sa považujú za najviac ohrozené dlhovou krízou v rámci eurozóny. Trhy sa zároveň obávajú, že krajina je príliš veľká na to, aby ju bolo možné zachraňovať podobným spôsobom ako menšie Grécko, Írsko alebo Portugalsko.

Lídri Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska, Európskej centrálnej banky (ECB) a MMF tiež na summite G20 rokovali s americkým prezidentom Barackom Obamom o možnostiach, ako môže MMF zabrániť rozšíreniu dlhovej krízy. Žiadne konkrétne opatrenia, ako navýšiť finančné prostriedky z MMF sa však zatiaľ neodsúhlasili, povedal zdroj blízky summitu G20. Z MMF by na zastavenie dlhovej krízy vďaka príspevkom veľkých rozvíjajúcich sa krajín, ako napríklad Čína, mohlo pritiecť ďalších 300 až 350 mld. USD. Predstavitelia EÚ informovali, že do úvahy pripadajú tri možnosti. Jednou z nich je návrh, aby sa práva európskych krajín čerpať prostriedky z MMF spojili a vytvorili tak fond na podporu problémových krajín, ako napríklad Taliansko alebo Španielsko. To by mohlo podľa nemenovaného zdroja priniesť ďalších 280 až 300 mld. USD.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM