Webnoviny - Svet

Na rušných miestach v Bratislave pribudli tri defibrilátory

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Tri prístroje, ktoré môžu zachrániť ľudský život, dnes pribudli v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Automatické externé defibrilátory osadili na troch miestach v Novom Meste, kde sa pohybuje množstvo ľudí.

Prístroj pomáha pri obnove činnosti srdca už pred príchodom záchrannej zdravotnej služby, môžu ho ovládať aj laici bez lekárskeho vzdelania.

Jeden defibrilátor pribudol v areáli prírodného kúpaliska Kuchajda, jeden na Železnej studničke pri lanovke, kde majú sanitky sťažený prístup a ďalší na tržnici na Trnavskom mýte, kde sa zas pohybujú seniori.

Zariadenia nakúpila novomestská samospráva. Ako uviedol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, jeden defibrilátor stál približne 2000 eur vrátane skrinky na uskladnenie a školenia.

Obrazom: Na Kuchajde pribudol externý defibrilátor

„Tu na Kuchajde takmer každý rok nájdeme jedného utopeného, ktorý by možno mohol byť zachránený v prípade, že by mu bola podaná pomoc rýchlejšie, než je bežné,“ povedal starosta. Kusý zdôraznil, že prístroj je zostavený tak, aby jeho použitie zvládol aj laik.

Človeka, ktorý podáva prvú pomoc, inštruuje, ako má postupovať. „Preto sú pokyny v slovenčine, sú jednoduché a zrozumiteľné,“ povedal Kusý, ktorý si dnes obsluhovanie defibrilátora sám vyskúšal.

Najprv zistíme, či je človek, ktorého sme našli pri vedomí a to tak, že ním zatrasieme a hlasnejšie ho oslovíme, opisuje postup pri zachraňovaní Martin Nýdr z novomestského EKO-podniku, ktorý je aj dobrovoľníkom Slovenského Červeného kríža.

Potrebné je zistiť, či človek v bezvedomí dýcha a či srdce pracuje. Ak nie, je potrebné zavolať záchrannú zdravotnú službu. Kým príde, človeku je možné pomôcť práve defibrilátorom. Zariadenie vyhodnotí, či môže byť zachraňovanému podaný výboj, či je zdravý a či nemá kardiostimulátor.

„Nedá sa s tým ublížiť, je to bezpečné, všetko vám to automaticky vyhodnotí,“ zdôraznil Nýbr. Defibrilátor človeku povie, kedy má začať s masážou srdca a umelým dýchaním, počíta stlačenia aj vdychy, ktoré majú byť v pomere 30:2.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM