Na škorce vo vinohradoch číhajú aj dravé vtáky
WEBNOVINY.SK
Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Dozrievajúce hrozno vo vinohradníckych oblastiach každoročne priťahuje i tisícové kŕdle škorcov obyčajných. Lákajú ich dozrievajúce plody. Naše územie opúšťajú škorce v priebehu októbra a novembra, len veľmi malá časť jedincov v južných oblastiach Slovenska i prezimuje. Pestovatelia viniča si môžu svoju úrodu chrániť sieťami, alebo špeciálnymi plynovými detonátormi. Vysoká koncentrácia škorcov však priťahuje aj ich prirodzených nepriateľov – dravé vtáky.
„Predátorom zvyčajne neunikne vysoká koncentrácia ich koristi,“ vysvetľuje ornitológ Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. "Najnápadnejšia je táto situácia v oblastiach, kde sú premnožené hraboše poľné. Na jednom poli je možné pozorovať 20 až 30 loviacich myšiakov hôrnych, sokolov myšiarov, alebo aj volavky popolavé. Ani vysoký počet škorcov preto neostáva bez povšimnutia,“ informoval Noga. Podľa neho na škorce striehnu aj jastraby krahulce, sokoly lastovičiare i sokoly rárohy. „Hoci z tisícových kŕdľov škorcov odlovia len zanedbateľný počet jedincov, ich prítomnosť má na ne odstrašujúci účinok,“ uviedol Noga. Dodal však, že odstrašujúci efekt je dočasný, lebo škorce sa vrátia. "Ale na miestach, kde pravidelne dravce lovia, trávia menej času,“ tvrdí ochranár.
Spomedzi našich dravcov sa na lov škorcov špecializuje najmä sokol sťahovavý. „Ten ale patrí medzi vzácne druhy. Väčším rizikom je pre ne drobnejší, no rovnako obratný sokol lastovičiar, ktorý škorce sprevádza počas celej ich migrácie na juh,“ informoval ornitológ. Upozornil, že škorce sú zákonom chránené. "Je nutné pripomenúť, že v jarnom a letnom období tvorí ich potravu najmä hmyz. Plne však chápem nízku obľúbenosť škorcov u vinohradníkov. Treba ich však vnímať ako súčasť ich práce, rovnako ako ľadovec, nadpriemerné zrážky, alebo nedostatok slnka a tepla,“ zhodnotil Noga.
SITA