han Zo Slovenska

Na Slovensko mieri INTENZÍVNE sneženie: PRIPRAVTE sa, že sneh bude aj v nížinách!

V piatok večer sa mal počasie na našom území upokojovať, ale podľa meteorológov to bude všetko inak. Dokonca predpovedajú aj sneženia na takých miestach, kde vločky spadnúť ani nemali.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko mieri INTENZÍVNE sneženie: PRIPRAVTE sa, že sneh bude aj v nížinách!
Zdroj: TASR/AP

V piatok ráno bolo v nížinách takmer všade bez snehu, no v polohách nad 600 metrov (m) bol sneh takmer všade. Sneženie by sa malo v noci na sobotu (21. 1.) a v nedeľu (22. 1.) prechodne vyskytnúť aj v nížinách.

Už na prelome týždňov by sa malo otepľovať, ešte výraznejšie na začiatku budúceho týždňa a najmä na horách. Neskôr sa počas týždňa opäť ochladí. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Kde snežilo?

„Počas posledných dní sa nad našou oblasťou vlnilo frontálne rozhranie a vďaka tomu sme mali často na väčšine územia zrážky, ktoré boli na mnohých miestach aj výdatné. V polohách nad 400 m zväčša snežilo a lokálne sneh padal prechodne aj v nižších polohách. V piatok ráno bolo v nížinách takmer všade bez snehu, ale ojedinele sme aj tu pozorovali do troch centimetrov snehu. V polohách nad 600 metrov bol sneh ráno takmer všade, napríklad Poprad mal 23 a Telgárt 44 centimetrov bielej periny,“ skonštatoval ústav.

V polohách nad 1000 metrov sa podľa SHMÚ situácia so snehom za posledné dni takmer všade výrazne zlepšila. Skalka nad Kremnicou mala ráno 60, Štrbské Pleso 64, Čertovica 70 a Chopok až 185 centimetrov sne­hu.

Predpoveď na víkend

SHMÚ očakáva, že večer a v prvej polovici noci na sobotu spadne vo východnej polovici územia lokálne ďalších desať až 20 centimetrov snehu. „Sneženie by sa malo v noci na sobotu a v nedeľu prechodne vyskytnúť aj v nížinách a miestami bude prechodne bielo aj tu. Avšak už na prelome týždňov sa začne otepľovať,“ uviedli meteorológovia s tým, že už počas budúceho týždňa sa opäť ochladí.

Na základe toho predpokladajú, že v pondelok (23. 1.) ráno bude aspoň minimum snehu takmer na celom Slovensku vrátane nížin.

„Pre nížiny to však bude len veľmi prechodná záležitosť, pretože už vo štvrtok bude väčšina polôh do 300 metrov nad morom opäť bez snehu,“ dodal SHMÚ. Upozornil, že predpoveď snehovej pokrývky na najbližšie dni treba brať stále s veľkou rezervou.

Ďalšie aktuálne témy

Pokoj v sobotu?

Aj podľa imeteo.sk, bude sneženie začne ustávať až v sobotu nadránom. „Zajtra sa očakáva, že sa situácia na čas upokojí. Sobota večer by totiž mala priniesť ďalšie prehánky. Vylúčené nie sú ani búrky, a to dokonca aj snehové,“ tvrdia odborníci na imeteo.sk.

„Počasie tak opäť raz ukázalo svoju moc. Dobrou správou aspoň je, že výdatné zrážky na východe pomohli naplniť vodné nádrže, napr. Domašu či Šíravu. Hladina vody tam cez suché leto rapídne poklesla,“ dodali na spomínanom webe.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Dnes ráno v polohách nad 700 m väčšinou 20 cm snehu a viac, v nížinách prakticky bez snehu. Cez víkend sneh prechodne na...

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Friday, January 20, 2023
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM