Správy Rôzne

Na Slovensko prichádza oteplenie: Zvyšuje pravdepodobnosť pádu lavín

Vo Vysokých a Západných Tatrách už niekoľko dní pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko prichádza oteplenie: Zvyšuje pravdepodobnosť pádu lavín
Zdroj: TASR

Za poslednú periódu sneženia pripadlo do 30 centimetrov nového snehu, ktorý je len mierne spevnený. Podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) však s prichádzajúcim oteplením stúpa nebezpečenstvo lavínových zosuvov.

Uvoľnenie lavín je možné na vyššie položených strmých svahoch od 1500 metrov nad morom hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. „V pohoriach Veľkej a Malej Fatry či Nízkych Tatrách hrozí len malé lavínové nebezpečenstvo,“ ozrejmil Sedlák.

Ako doplnil, za teplým frontom bude do horských oblastí od juhozápadu prúdiť teplý vzduch. V stredu ráno bolo na horách zamračené a hmlisto, teploty vzduchu sa pohybovali okolo nuly. „Najviac snežilo vo Vysokých a Západných Tatrách, a to najmä na západných, náveterne orientovaných lokalitách. Sneh je na väčšine miest prachový a previevaný vetrom, pričom je nerovnomerne rozmiestený,“ uzavrel Sedlák.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM