Webnoviny - Svet

Na Slovensko sa valí silný vietor a sneženie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Meteorológovia varujú pred silným vetrom, ktorý má Slovensko ohrozovať počas štvrtka. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu tretieho stupňa.

Varovanie platí najmä pre sever Slovenska, pre Oravu, Liptov, Horehronie a Spiš.

K silnému vetru s predpokladanou rýchlosťou 40 km/h, na niektorých miestach 60 až 85 km/h, by sa mohlo pridať aj sneženie. Pri vetre a snežení sa miestami budú vytvárať snehové jazyky a záveje. SHMÚ vydal výstrahu aj pre západné a východné Slovensko.

Pri takejto rýchlosti vetra je veľmi vysoká pravdepodobnosť mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov. Predpokladá sa zvýšené riziko padania stromov.

Predpoveď počasia

V silnom západnom prúdení bude postupovať cez strednú Európu ďalej na východ ďalší frontálny systém, spojený s tlakovou nížou nad Baltským morom.

Vo štvrtok bude prevažne zamračené počasie so slabým alebo miernym snežením, na juhozápadnom Slovensku v polohách do 300 metrov sa vyskytne dážď so snehom alebo dážď. V Trenčianskom a Žilinskom kraji bude intenzívne snežiť. Popoludní bude hranica sneženia v južnej polovici západného a stredného Slovenska stúpať na cca 500 m.

Najvyššia denná teplota dosiahne hodnotu –2 až +3 stupne Celzia, na juhozápade bude okolo piatich stupňov. Meteorológovia predpokladajú na horách mínusové teploty, vo výške 1500 metrov by malo byť okolo –5 stupňov Celzia.

Fúkať bude južný až juhozápadný vietor 4 až 9 m/s (15 až 30 km/h), na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši miestami okolo 11 m/s (40 km/h), na niektorých miestach v nárazoch 17 až 24 m/s (60 až 85 km/h).

Na horách hrozí lokálne víchrica až silná víchrica.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM