Webnoviny - Svet

Na Slovensko zavítal rakúsky prezident, riešilo sa Grécko

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Slovensko – rakúske vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni, na dnešnej tlačovej besede po spoločnom rokovaní to konštatovali prezidenti SR a Rakúskej republiky Ivan Gašparovič a Heinz Fischer.

Jediným bodom, v ktorom máme s naším západným susedom rozpory, je podľa Ivana Gašparoviča jadrová energetika. Slovensko však získava 53 percent energie z jadra, pripomenul na tlačovej konferencii prezident SR. Slovensko a Rakúsko sa však podľa neho zhodujú, že v jadrovej energetike je na prvom mieste bezpečnosť.

Ako doplnil slovenského hostiteľa Heinz Fischer, pre Rakúsko v jadrovej energetike je dôležitá bezpečnosť vlastná ako aj celoeurópska. Jedna z mála tém, na ktoré máme s Rakúsko odlišné názory, je aj postoj k samostatnosti Kosova.

Rakúsky prezident Fischer si v tejto súvislosti myslí, že v súčasnosti sa už nikto nesústredí na to, aby sa Kosovu zobrala samostatnosť, naopak, európske štáty sa koncentrujú na to, ako urovnať vzťahy medzi Kosovom a Srbskom.

Heinz Fischer počas rokovania s prezidentom SR, ktoré sa konalo doobeda v rámci jeho dnešnej jednodňovej návštevy SR, diskutoval aj o problémoch v Európskej únii a eurozóne.

Fischer verí v hospodársku silu väčšiny krajín únie. Myslí si, že ak sa budú štáty EÚ spoločne snažiť, môže sa vývoj zvrátiť pozitívnym smerom.

To, či sa Grécko udrží v eurozóne, závisí podľa Fischera aj od výsledku blížiacich sa gréckych volieb.

„Zotrvanie Grécka v eurozóne je lepším riešením pre všetkých,“ konštatoval. Rakúskeho prezidenta súhlasne doplnil Ivan Gašparovič s tým, že „by sme mali robiť všetko pre to, aby Grécko ostalo v eurozóne aj v Európskej únii“.

Dodal, že ak by Grécko vypadlo z eurozóny, Slovensko by to stálo vyše troch miliárd a eurozónu vyše tristo miliárd.

Prezidenti nestihli diskutovať o všetkých témach.

Podľa Ivana Gašparoviča by sa tak témy ako širokorozchodná železnica Košice – Viedeň, či ropovod a ďalšie oblasti možnej spolupráce medzi Bratislavou a Viedňou mali otvoriť na ďalších stretnutiach.

Hlava štátu predpokladá, že rakúsky hosť by o nich mohol diskutovať už na obedňajšom stretnutí s premiérom Robertom Ficom.

„Jednou vetou môžem konštatovať naše dobré susedské vzťahy,“ zostručnil prevažujúcu dobrú spoluprácu SR a Rakúska Ivan Gašparovič.

Dôkazom je narastajúca obchodná výmena medzi oboma štátmi, ktorá vlani dosiahla vyše päť miliárd eur, čo je v porovnaní s rokmi pred krízou o približne jednu miliardu viac a Rakúsko sa tým podľa prezidenta zaradilo na piate miesto v rebríčku našich najväčších obchodných partnerov. Heinz Fischer dodal, že tento rok sa blížime k šiestim miliardám.

Prezident Rakúska Heinz Fischer sa po predsedovi vlády Robertovi Ficovi dnes ešte stretne s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Obaja prezidenti sa opäť stretnú podvečer na slovensko-rakúskom obchodnom fóre. Svoju návštevu H. Fischer ukončí slávnostnou večerou v Prezidentskom paláci.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM