Správy Zo Slovenska

Na Slovensku evidujú štyri prípady malárie: Všetci sa nakazili v rizikových oblastiach

Malária je na Slovensku importovanou chorobou. Národné centrum zdravotníckych informácií v súčasnosti eviduje štyri prípady tohto ochorenia. Ako sa prejavuje?

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku evidujú štyri prípady malárie: Všetci sa nakazili v rizikových oblastiach
Zdroj: www.pixabay.com

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v súčasnosti eviduje na Slovensku štyri prípady malárie. Všetci pacienti sa infikovali počas návštevy krajín najmä v subtropických oblastiach, kde je táto choroba rozšírená. Hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá o tom informovala pri príležitosti pondelkového Svetového dňa malárie.

Prečítajte si tiež

„Malária je na Slovensku importovanou chorobou, čiže sa do našej krajiny dostane prostredníctvom nakazeného človeka z rizikovej oblasti. Aj preto sú čísla na Slovensku nízke,“ skonštatovala Sivá.

Hoci predchádzajúce pandemické obdobie obmedzilo celosvetové programy malárie a znížilo ich rozpočty, nové technológie podľa nej predznamenávajú, že rok 2022 môže priniesť prelom v prístupe.

Priebeh ochorenia

Malária je tropická infekčná choroba. Spôsobuje ju parazitický prvok z kmeňa Apicomplexa a prenášačom na ľudí je komár rodu Anopheles. Ako pripomenula, pôvodcu malárie objavil francúzsky lekár Charles Louis Alphonse Laveran už v roku 1907. Inkubačná doba je jeden až tri týždne, pričom prvé príznaky ochorenia sa podobajú bežnej chrípke. Parazit napáda najprv pečeň a toto obdobie je typicky bezpríznakové, ale neskôr prenikne do krvi.

Medzi typické prejavy malárie patria podľa NCZI bolesti hlavy, svetloplachosť a citlivosť na svetlo, svalová slabosť, nevoľnosti a zvracanie.

Neskôr dochádza k malarickým záchvatom, keď postihnuté červené krvinky odumierajú a dochádza k ich rozpadu, čo sprevádza náhla horúčka, zimnica až triaška.

Závažné následky

Po prekonaní horúčky nastáva nadmerné potenie a opätovné malarické záchvaty. Dochádza tiež k anémii v dôsledku zníženia počtu červených krviniek.

„Ak nie je malária liečená, tak spôsobuje vážne problémy vo viacerých vnútorných orgánoch, keďže sa parazit cez krvný obeh rozšíri po celom tele, pričom môže spôsobovať jednak upchávanie ciev a jednak poškodzovanie tkanív vnútorných orgánov a tým aj ich funkčnosti. V ťažkých prípadoch hrozí aj kóma a dokonca smrť,“ upozornila Sivá.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM