Na Slovensku je približne 11-tisíc väzňov: Voliť mohli len piati, spravil tak jediný

Z takmer 11 000 väzňov mohli voliť do vyšších územných celkov (VÚC) len piati. Napokon odvolil len jeden odsúdený.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku je približne 11-tisíc väzňov: Voliť mohli len piati, spravil tak jediný
Zdroj: TASR

V súčasnosti sa vo výkone väzby nachádza 1493 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8724 odsúdených. „Právo voliť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov mal obvinený alebo odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky a cudzinec s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, v deň konania volieb sa nachádzal vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, najneskôr v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov veku, nemal prekážku práva voliť a miesto jeho trvalého pobytu pred vzatím do výkonu väzby alebo do výkonu trestu odňatia slobody patrilo do volebného okrsku, na území ktorého bol obvinený vo výkone väzby alebo odsúdený vo výkone trestu odňatia slobody,“ spresnil nedávno riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Podľa jeho slov prekážkou práva voliť bolo zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu. Každý ústav zabezpečil, aby boli obvinení a odsúdení informovaní o konaní volieb a písomne poučení o práve voliť. Ak obvinený alebo odsúdený požiadal o hlasovanie, toto sa mu umožnilo do prenosnej volebnej schránky.

Pre porovnanie, vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov v roku 2013 (v tom čase mali právo voliť len obvinení) boli v 1. kole dvaja oprávnení voliči, z ktorých volebné právo využil jeden. V 2. kole z dvoch oprávnených voličov nevyužil svoje právo nikto.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame