Správy

Na Slovensku pribudnú ďalšie cyklotrasy: Ministerstvo vyhodnocuje žiadosti o príspevky

V mestách a obciach na Slovensku pribudnú ďalšie nové cyklotrasy. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vyhodnotilo v poradí už druhú sériu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky z fondov EÚ.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku pribudnú ďalšie cyklotrasy: Ministerstvo vyhodnocuje žiadosti o príspevky
Zdroj: www.bratislavskykraj.sk

V druhom kole bolo podporených 14 projektov zameraných na rozvoj cyklistickej infraštruktúry. Informoval o tom Michal Feik z MPRV.

„Chceme zdravšie a čistejšie mestá, preto podporujeme alternatívne riešenia dopravy. Skúsenosti z iných európskych miest hovoria jednoznačne v prospech cyklistickej dopravy. Bicykle neznečisťujú ovzdušie, nespôsobujú hluk a nevytvárajú zápchy. S bicyklom sa dá ľahko zaparkovať a pohybom prospievame aj nášmu zdraviu,“ uviedla šéfka MPRV Gabriela Matečná. Ministerstvo pôdohospodárstva v decembri 2016 spustilo cez Integrovaný regionálny operačný program (IROP) výzvu na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravených osôb.

„Výzva s alokáciou 81,8 milióna eur je zameraná na obnovu a rekonštrukciu už existujúcich a budovanie nových cyklistických komunikácií, výstavbu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, a tiež na propagáciu a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti. Do druhého hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté v júni, bolo doručených 21 projektov v celkovom objeme 8,61 milióna eur. MPRV SR schválilo 14 projektov v celkovom objeme 5,87 milióna eur zo zdrojov EÚ,“ spresnil Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV SR. Doteraz bolo v troch kolách na MPRV SR predložených 87 žiadostí za 37,72 milióna eur.

Do tretieho kola, ktorého uzávierka bola 21. septembra 2017, bolo predložených 31 projektov v hodnote 17,69 milióna eur. Aktuálne prebieha administratívne overovanie predložených žiadostí. Jednotlivé hodnotiace kolá výzvy sa realizujú v trojmesačnom cykle až do vyčerpania alokácie na jednotlivé regióny. Uzávierka štvrtého kola je 21. decembra 2017. K dispozícii je ešte 44,11 milióna eur.

V rámci výzvy na cyklotrasy sú oprávnení predkladať projekty obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce pravidelnú verejnú osobnú dopravu. Oprávnenými výdavkami sú rekonštrukcia, modernizácia a výstavba infraštruktúry pre nemotorovú dopravu, propagácia a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti. Žiadať finančné prostriedky je možné aj na budovanie prvkov upokojovania dopravy ako napríklad pešie zóny, zdieľané priestory, či napríklad vylúčenie individuálnej automobilovej dopravy z ulíc. Z výzvy je tiež možné podporiť zvyšovanie bezpečnosti zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako je odstraňovanie úzkych miest v pešej doprave, odstraňovanie bariér pri prestupovaní.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM