Zo Slovenska

Na Slovensku sa objavili STOVKY prípadov čierneho kašľa: Na TIETO príznaky si dajte pozor!

Od začiatku roka sa na Slovensku vyskytli stovky prípadov čierneho kašľa. Ktoré vekové kategórie sú najohrozenejšie?

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku sa objavili STOVKY prípadov čierneho kašľa: Na TIETO príznaky si dajte pozor!
Zdroj: Freepik.com/stockking

Na Slovensku od začiatku roka evidujú 390 prípadov čierneho kašľa. Najvyššiu chorobnosť zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR u detí do jedného roku. Deklaruje, že situáciu pravidelne monitoruje. V piatok o tom informovala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Nezaočkované matky

„Sme pripravení, sú postupy, ktoré sú legislatívne podložené a samozrejme minimálne v týždňových intervaloch sedíme v rámci sekcie krízového riadenia na ministerstve zdravotníctva, kde na základe dennodenného monitorovania v podstate robíme modelové situácie,“ informovala Červeňová.

Vyšší výskyt ochorenia u nularočných detí podľa nej spôsobujú dva základné faktory. „Buď sa maminy nedali preočkovať v tehotenstve a druhý dôvod je, že nularočné deti ešte nepodliehajú povinnému očkovaniu,“ ozrejmila.

Hrozí vznik ohnísk

Upozornila, že zaočkovanosť u detí pri povinných očkovaniach už niekoľko rokov vykazuje pokles, čo môže spôsobiť čoraz častejší výskyt ohnísk týchto ochorení. V prípade čierneho kašľa je najnižšia zaočkovanosť v Bratislavskom a Košickom kraji. Očkovanie odborníci odporúčajú aj dospelým. Tehotným ženám sa očkovanie odporúča najmä v prvom a druhom, ale aj v treťom trimestri.

Hlavná hygienička deklarovala, že Slovensko je v prípade potreby pripravené na zvýšený záujem o preočkovanie. „Čo sa týka objednávania vakcín a vôbec dostupnosti vakcín, je priamo ministerstvo zdravotníctva to, ktoré zodpovedá za túto úlohu,“ dodala. S vakcínami podľa nej v súčasnosti problém nie je a dočasné výpadky v aktuálnej situácii za problém nepovažuje. Rovnako pediatri sú podľa jej slov v prípade potreby pripravení cielene deti na čierny kašeľ testovať.

Aké sú príznaky?

Čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje najmä dýchací systém. V klinickom obraze dominuje protrahovaný dráždivý neproduktívny kašeľ trvajúci týždne až mesiace.

„Spozornieť treba, keď ten kašeľ pretrváva dlhodobo, ak sú aj iné príznaky, že to dieťa je malátne, unavené, sú tam febrílie,“ dodala. Mimoriadne závažný môže byť čierny kašeľ u nezaočkovaných detí alebo detí, ktorých matka nebola zaočkovaná. Rovnako aj u imunitne oslabených osôb, ozrejmil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM