Na Slovensku stúpa záujem o psie hotely: Dobre si ich preverte! Môžu zanechať TRVALÉ následky
Záujem o psie hotely narastá. Odborníci však varujú. Často môžu chlpáči trpieť v otrasných podmienkach.
Záujem o psie hotely narastá, dopyt stúpa najmä po denných škôlkach. Prípadov zanedbania starostlivosti zo strany zariadení je mnoho. TASR o tom informovala iniciatíva Zvierací ombudsman.
Zranené a so zviazanými labkami
„Počas našej 13-ročnej praxe sme sa, žiaľ, stretli s mnohými prípadmi, kedy pobyt zanechal na zvieratách trvalé následky práve vinou majiteľa zariadenia. Napríklad psík prišiel o oko alebo zvieratá nemali dostatočný pohyb a boli celý čas svojho pobytu v klietkach, dokonca so zviazanými končatinami,“ uviedol Zvierací ombudsman.
Nahláste to!
V prípade, že zvieraťu ublížili, má fyzické následky či zavinili smrť a je preukázateľná vina zo strany zariadenia, má majiteľ právo podať trestné oznámenie. Okrem trestu sa môže dožadovať aj finančnej kompenzácie za veterinárnu starostlivosť a liečebné náklady, tvrdí iniciatíva. Považuje tiež za dôležité, aby ľudia nahlasovali prípady, kde majú podozrenie, že zariadenie nezabezpečuje potrebnú a dostatočnú starostlivosť zvereným zvieratám. Podnet môžu podať na regionálny orgán Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Kontroly sú takmer nulové
Priblížil, že na zriadenie hotela alebo škôlky pre zvieratá si stačí založiť živnosť, prenajať alebo vlastniť priestor a upraviť ho podľa požiadaviek Úradu verejného zdravotníctva SR. Kontroly zariadení však podľa iniciatívy štát nevykonáva, pokiaľ niekto nenahlási podozrenie.
Dobre si to zvážte
Zvierací ombudsman tiež apeluje na majiteľov zvierat, aby zvážili všetky riziká a správne vyhodnotili zdravotný stav svojho domáceho miláčika. Neodporúča využívať psie hotely alebo denné škôlky v prípade, že je pobyt pre zviera stresujúci a nepohodlný a nereaguje dobre na zmenu prostredia. Majiteľ by mal podľa iniciatívy vopred zvážiť aj správanie zvieraťa v interakcii s inými zvieratami.
„Overte si, či majú majiteľ a zamestnanci skúsenosť s prácou so zvieratami, prípadne majú vzdelanie v oblasti kynológie. Neodborné zaobchádzanie zo strany majiteľa môže mať nepriaznivé následky na zdravie a psychiku psa,“ odporúča ombudsman.
Dôveruj, ale preveruj
Je tiež podľa neho dobré overiť si skúsenosti a referencie iných majiteľov zvierat. Pri návšteve zariadenia si treba všímať, koľko zamestnancov sa stará o daný počet psov. „Jeden človek určite nie je schopný plnohodnotne zabezpečiť starostlivosť a venovať svoj čas napríklad 20 psom. Navštívte hotel osobne, ak je to možné,“ tvrdí iniciatíva s tým, že by majitelia mali skontrolovať aj prostredie, či je čisté, bezpečné a priateľské pre zvieratá.
Majitelia by sa mali informovať o tom, akú stravu poskytuje hotel pre zvieratá. Niektoré hotely ponúkajú špeciálnu stravu podľa potrieb zvieraťa alebo umožňujú priniesť vlastné jedlo. „Tiež sa uistite, že majú prístup k veterinárnej starostlivosti v prípade potreby, či je zaistená pravidelná dezinfekcia a čistenie priestorov,“ dodal Zvierací ombudsman.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné