Webnoviny - Svet

Na Slovensku vlani urobili 221 transplantácií

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, APBRATISLAVA 26. januára (SITA) – Na Slovensku sa v minulom roku vykonalo 221 transplantácií orgánov. To je o šesť viac ako v roku 2009. Výrazne stúpol najmä počet transplantácií pečene, a to z 24 v predminulom roku na 33 v roku 2010. Naopak, mierny medziročný pokles zaznamenali transplantácie obličiek a srdca. Vlani získalo na Slovensku novú obličku od živého alebo mŕtveho darcu 167 pacientov a nové srdce 21. Vyplýva to zo Správy o plnení Národného transplantačného programu za rok 2010, ktorou by sa v blízkej budúcnosti mala zaoberať vláda.

Ako sa ďalej uvádza v materiáli, orgánová transplantológia na Slovensku je veľmi dynamickým odvetvím, ktoré za posledné štyri roky spravilo výrazný skok dopredu, čím sa Slovensko dostalo na porovnateľné miesto s Rakúskom, Nemeckom a Českou republikou. "Ak hodnotíme trend posledných desiatich rokov, prišlo v posledných troch rokoch k výraznému nárastu transplantácií pečene a nárastu počtov vykonaných ostatných transplantácií. Trend je teda jednoznačne pozitívny,“ konštatuje správa. Systém siete koordinátorov je pritom podľa zverejnených údajov funkčný, pričom sa predpokladá stabilizácia odberov na ešte vyššej úrovni.

V Slovenskej republike sa v roku 2010 vykonávali transplantácie orgánov – obličky, srdce, pečeň, ale aj tkanív – koža, spojivové tkanivá, očné tkanivá, cievy, srdcové chlopne – ako aj transplantácie krvotvorných kmeňových buniek.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM