Webnoviny - Svet

Na Slovensku vyčíňa silný vietor a sneženie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Na väčšine územia Slovenska už fúka vietor s priemernou rýchlosťou priemernej rýchlosti 20 až 40 km/h, v nárazoch 50 až 70 km/h.

K vetru by sa mohlo pridalo aj sneženie. Pri vetre a snežení sa miestami budú vytvárať snehové jazyky a záveje. Predpokladá sa zvýšené riziko padania stromov.

Predpoveď počasia

V silnom západnom prúdení bude postupovať cez strednú Európu ďalej na východ ďalší frontálny systém, spojený s tlakovou nížou nad Baltským morom.

Vo štvrtok bude prevažne zamračené počasie so slabým alebo miernym snežením, na juhozápadnom Slovensku v polohách do 300 metrov sa vyskytne dážď so snehom alebo dážď. V Trenčianskom a Žilinskom kraji bude intenzívne snežiť. Popoludní bude hranica sneženia v južnej polovici západného a stredného Slovenska stúpať na cca 500 m.

Najvyššia denná teplota dosiahne hodnotu 0 až +6 stupne Celzia, na juhozápade bude okolo piatich stupňov. Meteorológovia predpokladajú na horách mínusové teploty, vo výške 1500 metrov by malo byť okolo –5 stupňov Celzia.

Fúkať bude južný až juhozápadný vietor 4 až 9 m/s (15 až 30 km/h), na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši miestami okolo 11 m/s (40 km/h), na niektorých miestach v nárazoch 15 až 20 m/s (60 až 85 km/h).

Na horách hrozí lokálne víchrica až silná víchrica. Meteorológovia očakávajú na hrebeňoch hôr mimoriadne silný vietor, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 28 – 36 m/s.

Nočná predpoveď

Počasie v noci bude oblačné až zamračené, na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky. V nížinách sa vyskytne aj dážď so snehom alebo dážď. Najnižšia nočná teplota vystúpi na +2 až –3 st.

Západný až severozápadný vietor by mal dosahovať rýchlosť 3 až 7 m/s (10 až 25 km/h), na juhozápade 5 až 10 m/s (20 až 35 km/h), v nárazoch okolo 15 m/s (55 km/h).

Na východe Slovenska zafúka prevažne slabý vietor, pričom na horách až búrlivý vietor.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM