Webnoviny - Svet

Na sobotňajšie protesty sú policajti pripravení

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Na sobotňajšie protesty pri bratislavskej dominante sú už pripravení nielen organizátori, ale aj magistrát, mestskí i štátni policajti. Na nádvorí Hradu pri soche Svätopluka sa totiž chystajú dve verejné zhromaždenia. Podľa slov bratislavskej policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej sa policajti chystajú nasadiť „dostatočný počet policajtov, potrebné sily a prostriedky, ktorými prípadné narušenie verejného poriadku eliminujeme. V prípade potreby využijeme všetky zákonné možnosti smerujúce k obnove verejného poriadku, aby hlavné mesto ostalo pokojné bez akýchkoľvek incidentov.“

V sobotu bude pred Národnou radou SR v Bratislave protest proti násiliu, šíreniu myšlienok smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd, proti šíreniu myšlienok fašizmu a neonacizmu i šíreniu propagandy a populizmu v spoločnosti. Podujatie sa začne o 13:00 pred parlamentom, o 13:45 bude pokračovať v areáli Hradu pri soche Svätopluka. Spojené bude s odbornou diskusiou o korektnosti a umiestnení sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade. „Protest vznikol ako nenásilná reakcia na plánovaný pochod extrémne pravicových hnutí k soche Svätopluka v ten istý deň,“ informoval agentúru SITA občiansky aktivista z iniciatívy UM! Robert Mihály. Podujatie iniciatívy UM! podporujú organizácie Ľudia proti rasizmu, Človek v ohrození a Iniciatíva za Transparentnú Demokraciu a Inteligenciu. Mihály tvrdí, že podujatie zabezpečia organizátori v spolupráci s policajnými zložkami SR a je nenásilné. Účastníci protestu chcú reagovať i na predošlé aktivity organizátorov takzvanej Národnej púte. Ich posledné zhromaždenia sa skončili buď fyzickým násilím ako na Dúhovom Pride v máji tohto roka, alebo museli byť rozpustené pre porušenie zákona, najčastejšie pre propagáciu myšlienok smerujúcich k potlačovaniu ľudských práv a slobôd.

O púti extrémistickej strany Naše Slovensko, kde pôsobí aj Marián Kotleba, šéf parlamentu Richard Sulík v stredu poznamenal, že toto podujatie nemá povolenie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM