Rôzne Zo Slovenska

Na Spiši sa uskutočnia majstrovstvá Európy v poľovníckom trúbení: Príde vyše 200 trubačov

Na majstrovstvách Európy v poľovníckom trúbení sa v sobotu 29. septembra zíde viac ako 200 trubačov zo siedmich štátov.

Ilustračný obrázok k článku Na Spiši sa uskutočnia majstrovstvá Európy v poľovníckom trúbení: Príde vyše 200 trubačov
Foto: Štefan Majerčák

Podujatie sa uskutoční v neďalekej Levoči. „Sily si zmerajú súťažiaci z Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska, Slovenska, Česka a Maďarska. Súčasťou podujatia sú aj sprievodné akcie, ktoré sa začínajú už piatkovým (28.9.) večerným koncertom trubačov z celej Európy v altánku na námestí Majstra Pavla v Levoči,“ uviedla Lucia Blšáková z organizačného výboru podujatia.

Ranný sprievod i Hubertská omša

Dodala, že návštevníci sa môžu tešiť aj na sobotňajší ranný sprievod trubačov spolu s kynológmi a sokoliarmi mesta Levoča. „Jedinečnú atmosféru obohatenú o duchovno prežijú na Hubertskej omši, po ktorej nasleduje koncert víťazov v Bazilike sv. Jakuba,“ doplnila Blšáková s tým, že na omši sa odprezentuje niekoľko vybraných častí prvej slovenskej poľovníckej omše. Historicky prvé majstrovstvá Európy trubačov sa uskutočnili v roku 2016 v Českej republike v Mariánskych Lázňach, zúčastnilo sa ich 155 trubačov.

Unikátna udalosť

„Ide o unikátnu udalosť, ktorá spája milovníkov poľovníckej hudby a prenesenie hudby z lesa medzi širokú poľovnícku aj nepoľovnícku verejnosť. Súťažiť budú štvorčlenné súbory s nomináciou národných klubov v trúbení na poľovníckych rohoch a lesniciach v ladení B a Es. Súťaž prebieha v dvoch kolách, do užšieho výberu postupujú tri najlepšie súbory z každej kategórie. Porota na základe odohraných skladieb určí víťaza v týchto dvoch kategóriách,“ ozrejmila Blšáková.

V pokračovanie súťaže v ďalších rokoch dúfa aj Peter Vacek, člen rady Klubu trubačov z Českej republiky. „Pokiaľ sa všetko podarí a súťaž bude pokračovať aj v budúcnosti, tak naplníme našu ideu, ktorú sme prijali s rozhovorom s Reinholdom Stiefom, velikánom európskej loveckej hudby v Mariánskych Lázňach pred 25 rokmi,“ konštatoval na záver.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM