Webnoviny - Svet

Na stavbe Mochoviec pracuje asi desatina cudzincov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Martin HavranBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) pracuje okrem Slovákov viacero národností. Ako vyplýva zo zverejnených informácií, zhruba 11 percent z celkového počtu pracovníkov pochádza z Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska a z Talianska. Zvyšných 89 percent pracovníkov pochádza zo Slovenska. V súčasnosti na stavenisku pracuje do troch tisíc zamestnancov.

Na jadrových blokoch, ktoré v súčasnosti dostavujú Slovenské elektrárne, a.s. (SE), sa podieľa približne 300 slovenských dodávateľských spoločností. Najviac ľudí by pri výstavbe malo pracovať v budúcom roku a to až štyri tisíc. Po dostavbe blokov vznikne 350 stálych pracovných miest. Celkovo by mali zamestnanci odpracovať viac ako 15 miliónov pracovných hodín.

Dostavba Mochoviec, ktorá si vyžiada zhruba 2,8 mld. eur, pokračuje podľa plánu. Tretí blok by tak mali elektrárne uviesť do prevádzky na konci roka 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. Po dokončení týchto jadrových blokov, všetky štyri mochovecké bloky pokryjú 45 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM