Lucia Šútorová Kultúra

Na toto sa nezabúda: Mladí Slováci si prevzali ceny a stretli sa s princom Edwardom

Princ Edward, najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety II. zavítal na Slovensko vôbec prvýkrát. Stretli sa s ním desiatky mladých ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Na toto sa nezabúda: Mladí Slováci si prevzali ceny a stretli sa s princom Edwardom
12
Galéria

Dovedna 53 mladých ľudí si vo štvrtok v Bratislave prevzalo prestížnu Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE). Strieborné a bronzové ocenenia prebrali na slávnostnej ceremónii, na ktorej sa zúčastnil aj princ Edward, najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety II. Princ zavítal na Slovensko vôbec prvýkrát, na pozvanie Národnej kancelárie DofE na Slovensku, ktorá na Slovensku funguje od roka 2015.

Príhovor princa Edwarda

„Keď sa poohliadnem dozadu, na čas, keď som ja získal túto cenu… čo bolo už veľmi dávno… stále si pamätám ten pocit spokojnosti a dosiahnutého úspechu, keď som dokončil svoju expedíciu, a tiež, akú úľavu som cítil,“ povedal Edward účastníkom ceremónie.

V krátkom príhovore ich ďalej motivoval, aby pokračovali vo svojom úsilí, vytrvali a pokúsili sa ďalej získať ešte vyššie – strieborné a zlaté ocenenia. Okrem ocenených vyzdvihol tiež prácu všetkých, ktorí ich na tejto ceste podporovali.

Z úloh, ktoré on sám pri získaní ocenenia absolvoval, vyzdvihol princ najmä expedíciu. Tá ho totiž doviedla k tomu, aby sa do programu DofE vôbec prihlásil. Povinné školské výlety do upršaného Škótska ho totiž nebavili a chcel zažiť niečo iné, dobrodružne chodiť po horách. Svojho času mu teda odporučili práve program DofE, v ktorom sa nakoniec dopracoval až k zisku najvyššej, zlatej ceny.

Ocenení Slováci

Strieborné a bronzové ocenenie získali mladí ľudia vo veku 14 až 24 rokov, ktorí v rámci programu DofE prekonali dovedna štyri výzvy. Počas 6–18 mesiacov rozvíjali svoj talent, športovali, angažovali sa ako dobrovoľníci a nakoniec zvládli dobrodružnú expedíciu.

Dostala ho napríklad Alžbeta Poláková, ktorá po troch rokoch prekonala strach a napriek tomu, že nevidí, sa naučila znova bicyklovať – tentoraz s asistenciou a na tandemovom bicykli. Cenu získala tiež Lenka Božíková, ktorá počas maturitného ročníka zorganizovala Národné kolo súťaže kreatívneho riešenia problémov Odysea mysle. Teraz študuje na prestížnej londýnskej univerzite UCL a verí, že sa tam dostala aj vďaka DofE.

Princ Edward

Princ Edward je najmladším synom kráľovnej Alžbety II. a vojvodu z Edinburghu. Na Slovensko prišiel prvýkrát na pozvanie Národnej kancelárie DofE na Slovensku. Kancelária sa vďaka úspešnému štartu i rastu vlani umiestnenia medzi troma najrýchlejšie rastúcimi kanceláriami na svete a bola vybraná ako prípadová štúdia do Výročnej správy Londýnskej nadácie.

„Dnes je (do projektu) zapojených už skoro 150 miestnych centier, vyškolených viac ako 600 dobrovoľníkov a očakávame, že do konca roka sa zapojí viac ako 2000 mladých ľudí,“ povedal vo svojom príhovore na slávnostnej ceremónii riaditeľ Národnej kancelárie DofE na Slovensku Marián Zachar. Dodal, že na Slovensku je program naozaj „veľkou vecou“ a vďaka veľkému úsiliu zúčastnených i práci na miestnych centrách sa podarilo to, že „sme minulý rok skončili ako tretia najrýchlejšie rastúca kancelária z celého sveta. A práve vďaka tomu prijal pozvanie na Slovensko aj princ Edward.“

V galérii si pozrite fotografie z návštevy princa Edwarda!

Na toto sa nezabúda: Mladí Slováci si prevzali ceny a stretli sa s princom Edwar
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie