Webnoviny - Svet

Na ústavu sme dozreli ako kultúrna entita, tvrdí prezident

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Ústavu SR sme si nezmysleli, ale dozreli sme na ňu ako kultúrna entita, vyslovil sa dnes na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR k 20. výročiu prijatia ústavy prezident SR Ivan Gašparovič.

Schválením ústavy sa podľa jeho slov slovenský národ vymedzil ako subjekt medzinárodného prá­va.

„Vďaka nej sa môžeme pozrieť do spätného zrkadla a projektovať budúcnosť,“ konštatovala hlava štátu. Základný dokument štátu podľa neho hovorí, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam ideme.

Ústavu Gašparovič vníma ako otvorený dynamický systém nástrojov na základe celospoločenskej zmluvy. Vďaka ústave sa podľa prezidenta nová republika stala právnym štátom s ľudskoprávnymi štandardami Rady Európy. Zároveň pripomenul, že ústavu nemusíme obhajovať.

„Obhájila sa sama svojím obsahom,“ dodal prezident.

Okrem prezidenta, predsedu parlamentu Pavla Pašku a premiéra Roberta Fica sa na zasadnutí v historickej budove NR SR na Župnom námestí v Bratislave zúčastnili aj predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková, členovia vlády, poslanci a zástupcovia diplomatických zborov na Slovensku.

Oslavy budú pokračovať slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade spolu s koncertom slovenskej opernej špičky. V sobotu 1. septembra otvára parlament svoje brány návštevníkom v rámci Dňa otvorených dverí. Časovku o pohár predsedu parlamentu si zajazdí aj populárny cyklista Peter Sagan. Občania si budú môcť prezrieť aj zrekonštruované interiéry Bratislavského hra­du.

Prijatím Ústavy SR 1. septembra 1992 sa spečatil proces rozdelenia Československa. Trojnásobný expremiér Vladimír Mečiar, ktorý o rozdelení krajiny rokoval so svojím českým náprotivkom Václavom Klausom, pozvanie na dnešnú slávnostnú schôdzu odmietol.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM