Webnoviny - Svet

Na východe hrozí povodeň, na západe snehové jazyky

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Tretí stupeň výstrahy pre povodňové nebezpečenstvo vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v oblasti Dolného Bodrogu na východe Slovenska. Na západe krajiny, konkrétne na Záhorí a v oblasti Podunajskej nížiny je vyhlásený prvý stupeň výstrahy pre tvorbu snehových jazykov a závejov. SHMÚ upozorňuje, že ojedinele sa môže tvoriť aj poľadovica. Všetky výstrahy platia až do odvolania.

Celý dnešný deň by malo byť oblačno až zamračené so snežením. Podobné počasie hlásia aj na nedeľu. Meteorológovia SHMÚ upozorňujú, že na juhozápade možno očakávať aj dážď so snehom alebo dážď.

Na Bodrogu a Latorici trvá 3. stupeň povodňovej aktivity

Na riekach Bodrog a Latorica ešte trvá tretí stupeň povodňovej aktivity a na Laborci pri Ižkovciach druhý, ochladenie však na ostatných tokoch Košického kraja prinieslo zlepšenie povodňovej situácie. Ako informuje na internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), riečka Roňava pri Michaľanoch sa vrátila do normálu. Na Hornáde pri Kysaku a pri Ždani, na Toryse pri Košických Olšanoch, na Olšave pri Bohdanovciach na dolnom toku Bodvy je ešte prvý stupeň, no hladiny majú klesajúcu tendenciu.

„Dnes v noci bol uzavretý kvôli povodni jeden jazdný pruh štátnej cesty v úseku Kráľovský Chlmec – Veľké Kapušany a v noci sme zabezpečili vybudovanie ochrannej hrádze z vriec, aby voda nezalievala cestu," informoval dnes ráno Ľubomír Pavlišin z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku. Na Latorici podľa neho trvá tretí stupeň a hladina naďalej stúpa. "Monitorujeme presakovanie na päte hrádze na pravom brehu, na eliminovanie sa požíva fólia a vrecia s pieskom. Na Trnávke sme zaznamenali významný pokles hladiny, aj tu však monitorujeme stav hrádzí. Bodrog je na treťom stupni a kulminoval v noci. V priebehu dneška už očakávame pokles tak na Bodrogu, ako aj na Latorici,“ povedal Pavlišin. Doložil, že na Východoslovenskej nížine naplno pracujú čerpacie stanice, ktoré prečerpávajú vodu z melioračných kanálov do riek.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM