Na ďalšej výletnej lodi sa šíri vírus: Izolovali vyše 1 700 ľudí! Jeden človek ZOMREL
Na výletnej lodi zomrel pasažier s podozrením na nákazu norovírusom. Viac než 1 700 osôb je v povinnej izolácii.
Francúzske úrady v stredu nariadili izoláciu viac ako 1 700 pasažierov a členov posádky na výletnej lodi zakotvenej v Bordeaux potom, ako na jej palube zomrel pasažier s podozrením na nákazu norovírusom, oznámili predstavitelia.
50 ľudí s príznakmi
Väčšina z 1 233 pasažierov na plavidle spoločnosti Ambassador Cruise Line, ktorá v západofrancúzskom prístave zakotvila v utorok, pochádza z Veľkej Británie alebo Írska. Podľa zdravotníckych úradov je obeťou viac než 90-ročný pasažier a približne 50 ľudí vykazuje príznaky norovírusu.
O čo ide?
Norovírus je vysoko nákazlivý vírus, ktorý spôsobuje akútnu gastroenteritídu – zápal žalúdka a čriev sprevádzaný náhlym vracaním a hnačkou. Ide o najčastejšiu príčinu vracania a hnačkových ochorení na svete.
Medzi jeho symptómy patria náhle vracanie, hnačka, bolesti brucha, nevoľnosť, niekedy aj mierna horúčka či bolesť svalov. Objavujú sa 12–48 hodín po nákaze a trvajú zvyčajne 1–3 dni.
Vírus sa vyznačuje extrémnou odolnosťou a schopnosťou rýchlo sa šíriť v komunitách, najmä v uzavretých priestoroch ako školy, nemocnice či výletné lode.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Mohlo by vás zaujímať:
❗️⚠️🇫🇷 - French authorities have placed more than 1,700 people under quarantine on the Ambassador Cruise Line ship Ambition, which is docked in Bordeaux.
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) May 13, 2026
The move follows the death of a passenger in his 90s and gastrointestinal symptoms reported by about 50 others on board.… pic.twitter.com/1BDYMDJGSi