Webnoviny - Svet

Na Zem letí asteroid, pokúsia sa ho odkloniť

WEBNOVINY.SK

MOSKVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Veľký asteroid letiaci smerom k Zemi možno z jeho dráhy vychýli vesmírna loď, oznámil v stredu šéf ruského vesmírneho programu, aj keď jeho americkí kolegovia považujú takýto scenár za málo pravdepodobný. Anatolij Perminov pre rádio Golos Rossii uviedol, že ruský úrad pre vesmír čoskoro uskutoční zasadanie, na ktorom zhodnotí misiu týkajúcu sa asteroidu Apophis. Ako vysvetlil, na zapojenie sa do projektu možno prizvú aj predstaviteľov Národného ústavu pre letectvo a vesmír Spojených štátov amerických (NASA), Európskej vesmírnej agentúry, Čínskej vesmírnej agentúry a ďalších.

Keď asteroid s priemerom 270 metrov objavili po prvýkrát v roku 2004, astronómovia odhadovali jeho šance na zasiahnutie Zeme pri najbližšom prelete, teda v roku 2029, na 1:37. Ďalšie výpočty však vylúčili možnosť stretu asteroidu Apophis so Zemou v roku 2029, nakoľko vtedy by sa k našej planéte nemal priblížiť na menej ako 29 450 kilometrov. Očakával sa však možný dopad počas nasledujúceho preletu.

NASA stanovil šance zrážky asteroidu so Zemou v roku 2036 na 1:45 000. V októbri tohto roku, po tom, ako vedci prepočítali dráhu asteroidu, ústav zmenil svoje predošlé odhady na 1:250 000. Pri ďalšom prelete, teda v roku 2068, sa tieto šance znižujú na 1:330 000.

Perminov však tvrdí, že podľa ruských vedcov sa Apophis približuje a „zdá sa, že by mohol zasiahnuť Zem do roku 2032“. „V stávke sú ľudské životy. Mali by sme radšej zaplatiť niekoľko stoviek miliónov dolárov a vybudovať systém, ktorý nám umožní zabrániť zrážke, ako sedieť a čakať na to, kým sa to stane a o život prídu stovky tisíc ľudí,“ povedal.

Na to, ako vychýliť asteroid zo svojej dráhy, majú vedci rôzne názory. Niektorí navrhujú vyslanie sondy, ktorá by krúžila okolo asteroidu a pomaly by menila jeho trajektóriu. Iní navrhujú vyslanie vesmírnej rakety, ktorá by narazila do asteroidu a zmenila tak jeho hybnosť, prípadne by ju zasiahla jadrovými zbraňami. Perminov však neprezradil žiadne detaily projektu, pretože, ako tvrdí, je na ňom ešte potrebné pracovať. Dodal však, že misia nebude vyžadovať použitie nijakých jadrových zbraní.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM