Webnoviny - Svet

Na zmenu lídra SDKÚ-DS je neskoro, myslí si politológ

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS má podľa politológa Michala Horského vo volebnej kampani len dve mimoriadne zlé riešenia.

Ako uviedol dnes pre agentúru SITA Horský, SDKÚ-DS môže pokračovať v taktike ako doteraz a robiť mŕtveho chrobáka.

„Druhá možná alternatíva je, ktorá vyplýva aj z toho, koho distribuuje na volebných bilbordoch, že SDKÚ-DS zvažuje aj druhú zlú možnosť, zrútiť vlastnú kandidátku ako šachovnicu, na ktorej sa nedá nič uhrať a vyberie nového kráľa, alebo korunného princa miesto Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša,“ uviedol Horský.

Podľa neho by mohlo ísť o Luciu Žitňanskú, alebo bratislavského župana Pavla Freša.

Stiahnutie Mikloša a Dzurindu by mohlo byť priznaním Gorily

Stiahnutie Dzurindu a Mikloša má podľa analytika Jána Baránka logiku, ale mohlo by byť vnímané ako priznanie v kauze Gorila. „Keby sa vystrkovali, môže ľudí dráždiť. Ticho je preto od SDKÚ-DS pochopiteľné,“ povedal Baránek pre agentúru SITA.

Na zmenu lídra SDKÚ-DS je podľa Baránka katastrofálne neskoro, a aj takáto zmena by bola interpretovaná ako potvrdenie Gorily. „Ľudia i politická konkurencia by to tak vysvetľovali. Neexistuje dobré riešenie. Len zlé a horšie. Zlé riešenie je, že Dzurinda s Miklošom sa stiahnu a v kľúčových diskusiách bude nasadená Žitňanská alebo Ivan Štefanec,“ uviedol Baránek.

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky preferencie SDKÚ-DS klesli pod desať percent. Agentúra FOCUS v telefonickom prieskume namerala strane Mikuláša Dzurindu 8,2 percentnú podporu a agentúra POLIS 7,7 percenta.

Na bilbordoch sa objavia aj lídri

Od budúceho týždňa sa na predvolebných bilbordoch SDKÚ-DS objavia predseda strany Mikuláš Dzurinda a podpredseda Ivan Mikloš.

Doteraz sa na bilbordoch objavovala len podpredsedníčka SDKÚ-DS a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

„Od 7. februára sa na bilbordoch objavia aj ďalší lídri – Mikuláš Dzurinda Ivan Mikloš a Eugen Jurzyca,“ povedal dnes pre agentúru SITA hovorca SDKÚ-DS Michal Lukáč.

Bilbordy s lídrami ponesú aj viaceré posolstvá. Dzurindove bilbordy majú niesť európske posolstvá, Miklošove budú hovoriť o zodpovedných rozhodnutiach, Jurzycove o školstve a vzdelávaní.

„Hlavným heslom všetkých bilbordov je: Pre viac práce na Slovensku,“ povedal Lukáč.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM