Rôzne

Nadácia Ekopolis vyhlásila ďalší ročník ankety Strom roka

Ďalší, v poradí už 17. ročník populárnej slovenskej ankety Strom roka, vyhlásila v týchto dňoch Nadácia Ekopolis.

Ilustračný obrázok k článku Nadácia Ekopolis vyhlásila ďalší ročník ankety Strom roka
12
Galéria
Zdroj: Ekopolis

Od 1. apríla je možnosť nominovať obľúbené stromy, ktoré budú súťažiť o hlasy verejnosti a odmeny na ich odborné ošetrenie. Anketa svojím poslaním upozorňuje na význam, hodnotu a krásu stromov, prispieva k ich ošetreniu a v mnohých prípadoch aj k ich záchrane.

Okrem toho ponúka i rozmer spoznávania národného kultúrneho dedičstva, čo dokazuje i víťaz minuloročnej ankety — Lipa z Kopčian, stojaca pri kostolíku z čias Veľkomoravskej ríše, ktorá zároveň reprezentovala Slovensko v prestížnej ankete Európsky strom roka.

„Anketa si za tie roky našla mnoho svojich partnerov, priaznivcov a podporovateľov a záujem z roka na rok rastie. Veľmi sa tešíme, že je to téma, ktorá spája ľudí naprieč generáciami a regiónmi,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

„Do konca apríla je možné prihlásiť svoj obľúbený strom online alebo prostredníctvom jednoduchého formulára,“ dodáva. Medzi finalistami bola vlani aj Čerešňa vtáčia z obce Čižatice v okrese Košice.

Strom do ankety môžu prihlásiť jednotlivci, mestá, obce, školy, firmy a organizácie. Po ukončení prijímania nominácií vyberie odborná porota 12 finalistov, ktorí budú bojovať o titul Strom roka 2019.

„Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko, finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur a postúpi do súťaže Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie, alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú taktiež odmenení, a to knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum,“ približuje aktuálny ročník súťaže manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

"Verejné hlasovanie každoročne štartujeme na festivale Pohoda. Na hlasujúcich čakajú aj tento rok zaujímavé súťaže a aktivity, do ktorých sa môžu zapojiť a získať ceny z našej nadácie,“ dodáva na záver Ragalová. Patrónom ankety je už osem rokov spevák Peter Lipa.

Foto: archív

Finalisti Strom roka 2018
12
Galéria
Zdroj: Ekopolis
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM