Lucia Šútorová Rôzne Cestovanie

Nadmerný dovoz cigariet a tabaku: TOTO sú najčastejšie prehrešky na letisku

Pri leteckom návrate z dovolenky nezabúdajte na pravidlá týkajúce sa prepravy alkoholu či cigariet. Bez cla si môžete domov priniesť len určité množstvo.

Ilustračný obrázok k článku Nadmerný dovoz cigariet a tabaku: TOTO sú najčastejšie prehrešky na letisku
5
Galéria

Najčastejším prehreškom proti platným predpisom pri leteckom návrate z dovolenky mimo krajín EÚ je v tejto dovolenkovej sezóne nadmerný dovoz cigariet a tabakových výrobkov. Pracovníci Finančnej správy (FS) SR okrem toho zachytili aj nedovolený dovoz mäsových a mliečnych výrobkov, nadmerného množstva alkoholu či nepriznané finančné prostriedky nad povolený limit. TASR o tom informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová.

Povolené množstvo

„Bez cla a dovozných platieb môžeme z tretích krajín priviezť letecky najviac napríklad 200 kusov cigariet alebo 250 gramov tabaku. Pozor však, toto množstvo platí iba v prípade, ak ide o osobu staršiu ako 17 rokov,“ upozornila Skokanová. Od dane je oslobodený aj neobchodný dovoz alkoholického nápoja v osobnej batožine cestujúceho z územia tretieho štátu, najviac však jeden liter liehoviny s obsahom alkoholu viac ako 22 % objemu alebo najviac dva litre nápoja s obsahom alkoholu 22 % objemu a menej.

Podľa hovorkyne sú dovolenkári disciplinovanejší ako v uplynulých rokoch, no napriek tomu už napríklad colníci na bratislavskom letisku odhalili 24 prípadov nadmerného dovozu cigariet v celkovom množstve 26 060 kusov a šesť kilogramov tabaku. Zákazy a obmedzenia sa týkajú aj rastlinných či živočíšnych výrobkov. Colníci zachytili v 17 prípadoch spolu viac ako 80 kilogramov mäsa a mäsových výrobkov a viac ako 18 kilogramov syra a mliečnych výrobkov.

Pokuta za vysokú hotovosť

„Platí tiež, že každá fyzická osoba, ktorá vstupuje na územie EÚ a prepravuje peňažné prostriedky v hotovosti v minimálnej výške 10 000 eur a viac, je povinná pri vstupe a výstupe z EÚ podľa colného zákona bez vyzvania písomne ohlásiť túto skutočnosť príslušnému hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive,“ uviedla Skokanová.

Pokutu tak v uplynulých týždňoch dostalo deväť dovolenkárov, ktorí prevážali bez oznámenia vyššiu finančnú hotovosť.

Všeobecne je možné podľa zákona od dovozných platieb oslobodiť pri cestovaní leteckou dopravou neobchodný dovoz tovaru v osobnej batožine cestujúceho z územia tretích štátov, ak jeho hodnota nepresahuje 430 eur na osobu. Pri cestovaní inou ako leteckou dopravou je to 300 eur. Pre osobu mladšiu ako 15 rokov. bez ohľadu na dopravný prostriedok, platí limit 150 eur.

Foto: ilustračné

Letisko, dovolenka
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie