Zo Slovenska

Nahliadnite do "obývačky" operencov: Ako hniezdi myšiarka či sokol?

Pozorovanie vtáctva počas návštev v teréne má svoje obmedzenia. Vďaka kamerám môžete operencov sledovať online.

Ilustračný obrázok k článku Nahliadnite do "obývačky" operencov: Ako hniezdi myšiarka či sokol?
Zdroj: TASR

Od mája môžu ľudia sledovať živý prenos hniezdenia myšiarky ušatej, sokola myšiara či sokola červenonohého. Informovala o tom Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Živý prenos

„Pozorovanie vtáctva počas návštev v teréne má svoje obmedzenia. Kamery sme umiestnili tak, aby neovplyvňovali priebeh hniezdenia a nerušili hniezdiace vtáctvo. Je dôležité, aby sa vtáky správali prirodzene a umožnili nám tak nazrieť do svojich životov,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

V Chránenom vtáčom území, ktoré je súčasťou Bratislavského kraja, ornitológovia v minulosti rozmiestnili stovky búdok. Postupne ich obsadili najmä sokoly myšiare a myšiarky ušaté. Hlavným cieľom bolo podľa Slobodníka podporiť populáciu sokola červenonohého. Ten sa v roku 2012 ocitol na pokraji vyhynutia. Ornitológ tvrdí, že nepriaznivý stav sa podarilo zvrátiť, aj keď sezóna v tomto roku je menej produktívna než minulá.

„Zatiaľ sme na tejto jedinej pravidelnej hniezdnej lokalite druhu na Slovensku zaznamenali 19 párov, celkový predpokladaný počet mláďat bude okolo 40. Minulý rok prial mnohým dravcom z dôvodu vysokého stavu hraboša, ktorým sa živia, sokoly červenonohé hniezdili v počte 25 párov, z toho 24 na bratislavskej lokalite, jeden pri Trnave a vyviedli viac ako 70 mláďat,“ približuje Slobodník.

Deutschová uviedla, že hniezdenie môžu kontrolovať vďaka projektu „Divočina na hranici“, ktorý podporil Medzinárodný vyšehradský fond. S podporou portálu kukaj.sk nainštalovali tri kamery na štyri hniezda. Vysielanie prebieha online.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM