Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  18 °C
Svet Technológie Zo zahraničia

Najhodnotnejšou spoločnosťou sveta je opäť Microsoft: Nasleduje Apple a Alphabet

Microsoft, Apple a Alphabet sú podľa štúdie konzultačnej spoločnosti EY najhodnotnejšími spoločnosťami sveta.

Ilustračný obrázok k článku Najhodnotnejšou spoločnosťou sveta je opäť Microsoft: Nasleduje Apple a Alphabet
6
Galéria

Microsoft mal 21. decembra trhovú hodnotu 754 miliárd USD (662,74 miliardy eur) a vytlačil tak Apple na druhé miesto s hodnotou 715 miliárd USD. Alphabet, materská firma Google, je na treťom mieste so 685 miliardami USD.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Nemecké koncerny sa výrazne prepadli, do prvej stovky najcennejších spoločností sveta sa dostali len dva, kým vlani ich bolo šesť. Prvým nemeckým koncernom je SAP na 61. mieste s burzovou hodnotou 117 miliárd USD, druhým je Siemens na 89. mieste. Do prvej stovky sa nedostali také giganty ako Allianz, Volkswagen, Bayer ani BASF.

Vzhľadom na výraznú orientáciu na zahraničné trhy utrpeli nemecké spoločnosti v porovnaní s americkou konkurenciou skôr pre súčasné obchodnopolitické napätie a sankčné clá.

„Európske hospodárstvo navyše stráca tempo, kým konjunktúra v USA napreduje,“ vysvetľuje šéf nemeckého zastúpenia EY Hubert Barth. K tomu sa pridružujú významné zmeny v nemeckom automobilovom priemysle.

Spomedzi stovky najhodnotnejších spoločností má až 57 sídlo v Severnej Amerike, vlani ich bolo 55. Len 22 pochádza z Európy (2017: 24) a nezmenený počet 21 z Ázie a tichomorskej oblasti.

Foto: ilustračné

Najhodnotnejšie spoločnosti v roku 2018
6
Galéria
Zdroj: TASR