Webnoviny - Svet

Najlepší extraligový kanonier sa na debut v reprezentácii teší

WEBNOVINY.SK

PIEŠŤANY 5. novembra (WEBNOVINY) – Debut v drese slovenskej seniorskej hokejovej reprezentácie na blížiacom sa Nemeckom pohári čaká okrem Dávida Skokana a Mareka Zagrapana aj útočníka extraligového tímu MHk 32 Liptovský Mikuláš sa. Pre 22-ročného krídelníka cesta do národného mužstva neviedla cez predchádzajúce pôsobiská v Košiciach a v Poprade. Podarilo sa mu to až v tejto sezóne, paradoxne v čase, keď hráva v Liptovskom Mikuláši, ktorému sa v súčasnosti príliš nedarí. Bartánus je však aj v desiatom tíme slovenskej extraligy spolu so Skaličanom Miroslavom Zálešákom s trinástimi gólmi najlepším kanonierom a s 24 bodmi (13+11) po Žigmundovi Pálffym druhým najproduktívnejším hráčom doterajšieho priebehu Slovnaft extraligy. „Som veľmi rád, že si tréner Filc všimol moje výkony a dal mi príležitosť reprezentovať Slovensko na tomto turnaji. V každom kolektívnom športe je pre hráča veľká pocta, keď sa dostane do reprezentácie. Určite sa budem snažiť ukázať sa v čo najlepšom svetle,“ prezradil skromne Marek Bartánus, ktorý už v minulosti hrával v mládežníckych národných výberoch. „V reprezentácii som bol už v mládežníckych kategóriách. Boli to veľmi príjemné chvíle, vždy som sa do národného tímu tešil, lebo tam bola dobrá partia chalanov a hokejistov. Pri premiére medzi seniormi budem mať určite rešpekt, ale nie strach,“ doplnil hokejista so skúsenosťami zo zámoria, kde si obliekal dres juniorského mužstva Owen Sound Attack v OHL. Pre Bartánusa nie je premiéra v slovenskom reprezentačnom tíme seniorov skokom do úplne neznámeho prostredia: „Osobne poznám asi polovicu chlapcov. Myslím si, že s druhou polovicou sa nebudem mať problém čo najskôr skamarátiť. Poznám sa s bratmi Hunovcami, Dávidom Skokanom, Tomášom Bulíkom, Petrom Frühaufom či Tomášom Slovákom.“

Na prvý reprezentačný turnaj v tejto sezóne necestoval mladý útočník s „veľkými očami“, čo sa týka osobných ambícií a aj tímového cieľa. „Je to prvý turnaj, sezóna je dlhá a veľmi náročná. Najlepšie by bolo odštartovať ju dobrým výsledkom, ale bude to záležať len na nás. Ja osobne sa chcem zamerať len na tento turnaj a dokázať trénerovi Filcovi, že urobil správnu vec, keď ma nominoval. Čo sa týka blížiacej sa olympiády, tá je pre mňa veľmi vzdialená, v tomto som realista,“ povedal Bartánus.

Šikovný útočník sa do národného tímu prepracoval zo svojho rodného mesta. Liptákom sa však na rozdiel od samotného hokejistu príliš nedarí a v extraligovej tabuľke figurujú v dolnej polovici. V posledných dvoch dueloch však dokázali zverenci trénera Jána Šterbáka zvíťaziť, naposledy dokonca uspeli na ľade vicemajstra zo Skalice. „Som rád, že sa nám začína dariť. Bolo to len v tom, že sme doteraz nedokázali premieňať šance a aj šťastena sa od nás odkláňala. Ale tým, že sme svedomito pracovali a v zápasoch sme ukazovali, že to nie je nejaká herná kríza, ale je to len o tých šanciach, sme to napravili. V posledných dvoch dueloch sme dokázali streliť góly a udržať víťazstvo. Je to pre nás len plus, že sa nám to podarilo pred prestávkou, a dúfam, že v tom budeme pokračovať aj po nej. Táto sezóna je veľmi špecifická, pretože priamo vypadávajú až dve mužstvá a ďalšie ide do baráže. Bude to veľký boj až do konca sezóny,“ opísal doterajšiu púť Liptovského Mikuláša v Slovnaft extralige Bartánus a dodal: "Svoj prestup do Liptovského Mikuláša beriem veľmi pozitívne. Som rád, že tu môžem pôsobiť a dostávať veľa priestoru. Snáď to tak bude pokračovať a svojimi výkonmi si tie minúty budem pýtať aj naďalej.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM