Webnoviny - Svet

Najlepšie platy na Slovensku sú vo farmácii

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Najlepšie platy sú na Slovensku vo farmácii, v informačných a komunikačných technológiách a v bankovníctve. Vyplýva to z platovej štúdie PayWell 2010, ktorú zrealizovala audítorská a poradenská spoločnosť PwC. Vo farmácií sú platy 26 % nad úrovňou trhu, v informačných a komunikačných technológiách platy presahujú úroveň trhu o 24 % a v bankovníctve platy dosahujú 14 % nad úrovňou trhu. Naopak, najnižšie platiace sektory na základe výstupov štúdie sú výroba a obchodné reťazce, pričom obidva sektory sú približne 17 % pod úrovňou celkového trhu. Najvyšší medziročný nárast platov štúdia zaznamenala v sektore informačných a komunikačných technológií. Platy v tomto sektore narástli v priemere o 4,4 %. Najpomalšie rástli platy v sektoroch bankovníctva a energetiky, v priemere o 1,8 %, resp. 2 %.

Nástupné platy sa podľa výsledkov štúdie výrazne líšia v jednotlivých sektoroch i regiónoch, avšak v priemere je nástupný plat stredoškoláka 595 eur, kým u vysokoškolákov je to 796 eur. Takmer tri pätiny spoločností aplikuje zvyšovanie nástupných platov po troch mesiacov, pričom priemerné navýšenie predstavuje 11,1 %. Vo väčšine zúčastnených spoločností sa úprava platov realizuje pravidelne jedenkrát do roka, pričom najčastejšie spoločnosti prehodnocujú mzdy v januári, v apríli a v júli. Spoločnosti, ktorých platy zamestnancov sa upravujú dvakrát ročne, uprednostňujú druhý termín úprav miezd v septembri alebo júli. Tri štvrtiny sledovaných spoločností zohľadňujú infláciu pri zvyšovaní miezd. „V porovnaní so zvyšovaním miezd v roku 2009 pozorujeme nárast percenta, o ktoré spoločnosti navýšili mzdy zamestnancov,“ uvádza spoločnosť PwC. V období od júna 2009 do mája 2010 išlo o zvýšenie v priemere o 3,5 %, čo predstavuje nižší nárast, ako bolo na toto obdobie plánované (v priemere o 3,8 %). Pre rok 2011 spoločnosti plánujú zvýšiť mzdy zamestnancov v priemere o 2,7 %. Flexibilitu odmeňovania v spoločnostiach charakterizuje aj odmena závislá na výkone, ktorá tvorí jednu z častí variabilnej zložky, avšak jej uplatňovanie sa líši podľa kategórie zamestnancov. „Tento rok sme zaznamenali najväčší podiel variabilnej zložky v kategóriách obchodníkov, a to od 24,5 % do 39,1 %, vrcholového manažmentu o 23,8% a tiež stredného manažmentu o 23 %,“ vyplýva zo štúdie.

PayWell je pravidelná štúdia PwC v oblasti odmeňovania. Každoročne mapuje trendy vo vývoji základných a celkových platov a poskytovaných zamestnaneckých výhod na takmer 500 pracovných pozíciách. PayWell 2010 je v poradí už 18. edíciou prieskumu odmeňovania medzi spoločnosťami pôsobiacimi na Slovensku. Prieskumu PayWell 2010 sa zúčastnilo 269 spoločností reprezentujúcich 15 sektorov: ide o automobilový priemysel, bankovníctvo, dovozcov automobilov, elektrotechnický priemysel, energetiku, farmáciu, finančné služby, informačné a telekomunikačné technológie, logistiku a zasielateľstvo, obchod a distribúciu, obchodné reťazce, poisťovníctvo, strojárenstvo, rýchloobrátkový tovar a výrobu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM