Webnoviny - Svet

Najmladšie slovenské mesto oslávi 11. výročie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Najmladšie mesto na Slovensku Krásno nad Kysucou oslávi 11. výročie udelenia štatútu mesta na budúci víkend Dňami mesta.

Ako povedal pre agentúru SITA primátor mesta Jozef Grapa, Krásno sa stáva centrom kultúrnych a športových podujatí v rámci Kysúc.

„Svedčia o tom i Dni mesta, ktoré sa organizujú pri príležitosti vyhlásenia obce za mesto. Tento rok sa uskutočnia v dňoch 1. a 2. septembra s bohatým kultúrnym a športovým programom, či už to budú Gospelové Kysuce – koncert gospelovej hudby, súťaže požiarnikov, vystúpenia kysuckých folklórnych skupín i známeho speváka Pavla Hammela ale i 1. ročník „Kysucký silák“,“ povedal Grapa.

Mesto organizuje toto podujatie ako poďakovanie všetkým obyvateľom, ľudom, ktorí pracujú v Krásne, dobrovoľným organizáciám, podnikateľom , športovcom a všetkým, ktorí sa počas roka podieľali na živote mesta a pomáhali najmladšiemu mestu na Slovensku ďalej sa rozvíjať.

V najbližšom období mesto skolauduje tri nové bytové domy, dokončuje spolu s ďalšími obcami Stredných Kysúc jedinečnú trasu cyklotrasy, ktorá povedie po zrušenej úzkorozchodnej úvraťovej železničky, a pripravuje dokončenie futbalovej tribúny a ďalšie investičné akcie.

Obec sa spomína od roku 1325 pod menom Krásna. V roku 1598 mala 30 domov, v roku 1720 dva mlyny a 37 daňovníkov, v roku 1784 – 245 domov a 1 420 obyvateľov, v roku 1828 – 328 domov a 2 346 obyvateľov. Najskôr patrila obec žilinskému dedičnému richtárovi, neskôr mestu Žilina, potom panstvu Strečno. Krásno bolo za mesto vyhlásené pred jedenástimi rokmi.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM