Správy Rôzne Ona

Najobľúbenejšie mená pre deti: Na Slovensku dlhodobo vedie Jakub a Sofia

Na najvyšších priečkach populárnych mien pre deti na Slovensku sa už niekoľko rokov umiestňuje Sofia s Jakubom.

Ilustračný obrázok k článku Najobľúbenejšie mená pre deti: Na Slovensku dlhodobo vedie Jakub a Sofia
10
Galéria

V roku 2014 Jakuba vystriedal Adam, o dva roky neskôr však už bol opäť na vrchu tabuľky. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo vnútra (SR).

Podľa štatistík sú za posledné tri roky najfrekventova­nejšie ženské mená Sofia, Nina, Natália, Ema, Viktória, Nela, Laura a Eliška.

U chlapcov to sú Jakub, Adam, Tomáš, Samuel, Michal, Martin, Filip, Matej a Oliver. V roku 2018 bolo meno Jakub použité 1264-krát.

Dievčenské meno Sofia bolo oproti roku 2017, keď rodičia dali toto meno až 1027 dievčatám, použité len 722-krát.

V súčasnosti dávajú rodičia svojim deťom často aj exotickejšie meno.

Ak však ide o pomerne nezvyčajné meno, MV SR odporúča predložiť dokument, že existuje štát, v ktorom sa používa.

Podľa MV SR by meno nemalo byť hanlivé či neosobné. Osoba mužského pohlavia by tiež nemala byť pomenovaná ženským variantom, a naopak. Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je obvyklé.

„Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu,“ vysvetlilo MV SR.

Dieťaťu sa môže určiť aj viac mien, a to aj cudzojazyčných. Najviac to však môžu byť len tri mená. „Pri zápise mena alebo mien do matriky sú rodičia povinní poskytnúť matričnému úradu súčinnosť,“ pripomenulo ministerstvo.

Foto: ilustračné

Deti
10
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie